Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Orientace

V předvečer katastrofy. Historická reportáž o tom, jak stal Adolf Hitler německým kancléřem

V pondělí je tomu 90 let, kdy se chopil moci Adolf Hitler a nastartoval cestu k největší vojenské katastrofě v dějinách. Jak to tehdy v Berlíně mohlo vypadat, přibližuje v nezvyklém žánru historické reportáže německý novinář Peter Lange. | foto: Lela Geislerová

Premium Doporučujeme
V pondělí je tomu 90 let, kdy se chopil moci Adolf Hitler a nastartoval cestu k největší vojenské katastrofě v dějinách. Jak to tehdy v Berlíně mohlo vypadat, přibližuje v nezvyklém žánru historické reportáže německý novinář Peter Lange.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Tento 30. leden 1933 je v Berlíně pošmourný, nepříjemný zimní den. Ale ti, kteří se v pozdním odpoledni shromažďují v tisících v západní části města okolo náměstí nazývaného „koleno“, což je dnes náměstí Ernsta Reutera, se o počasí nezajímají. Právě k nim dorazilo tajné heslo „Babička je mrtvá“: znamení, aby vyrazili.

Jedná se o členy SA a SS, polovojenských oddílů Národně socialistické německé dělnické strany (NSDAP), členy „ocelových přileb“ (Stahlhelm), což je pravicové sdružení bývalých vojáků z první světové války, a příslušníky Hitlerjugend.

Kolem 19. hodiny se vydávají na pochod po tehdejší ulici Charlottenburger Allee (dnes Straße des 17. Juni) přes Tiergarten k Braniborské bráně. Pochodující na obou krajích každé řady nesou pochodně a vše se odehrává za zvuku řízné pruské vojenské hudby. Trvá jim asi hodinu, než dorazí na náměstí Pariser Platz na východní straně Braniborské brány, kde se po levé straně nachází francouzské velvyslanectví.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: