Anonymita davu z nás dělá zvířata. Vědci prokázali, že ve skupině jsou lidé zákeřnější, i když tím nic nezískají

Premium

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

  5:00
Proč jsou lidé zlí a škodí druhým, i když tím sami nic nezískají, a dokonce na svou zákeřnost doplácejí? Podle českých a slovenských vědců k tomu významně přispívá anonymita davu.

Celý článek je jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

„Pokud je sám, může se jedinec chovat kultivovaně. V davu je to barbar – je to stvoření konající na základě instinktů,“ napsal v roce 1895 o kontrastu v lidském chování o samotě a v kolektivu Gustave Le Bon.

Francouzský polyhistor, který kromě psychologie dosáhl významných úspěchů také na poli fyziky, byl přesvědčen, že dav okrádá každého svého jednotlivého člena o jeho názory, hodnoty a přesvědčení.

Vyzkoušejte siPremium za polovinu

S reklamou Bez reklam

Měsíční

49
99 Kč
Předplatit
Ušetříte 50 Kč

Roční

690
989 Kč
Předplatit
Ušetříte 30 %
 
• Pro všechny 1 000 Kč na dovolenou
• Hrajete o 10 000 Kč na dovolenou

Dvouleté

1 889
Předplatit
Nejvýhodnější
Ušetříte 20 %
• Pro všechny 1 000 Kč na dovolenou
• Hrajete o 10 000 Kč na dovolenou

Měsíční

199

Roční

1 990
Předplatit
Ušetříte 398 Kč oproti
měsíčnímu předplatnému
• Pro všechny 1 000 Kč na dovolenou
• Hrajete o 10 000 Kč na dovolenou

Dvouleté

3 690
Předplatit
Ušetříte 1 086 Kč oproti
měsíčnímu předplatnému
• Pro všechny 1 000 Kč na dovolenou
• Hrajete o 10 000 Kč na dovolenou

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Vstoupit do diskuse
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.