Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Čeští architekti, kteří budou chybět. Pro vývoj posledních dekád měli zásadní význam

První postmoderna v Praze. Manželé Alena a Jan Šrámkovi navrhli obchodní a kancelářský dům ČKD na rohu ulic Na Můstku a Na Příkopě. foto: Profimedia

Alena Šrámková, Jan Kerel a Vlado Milunić – významné osobnosti domácí scény, které zemřely během letošního roku.
  5:00

V minulých týdnech jsme si připomněli tvorbu dvou světových architektů, kteří zemřeli v nedávné době. Tentokrát zůstaneme doma a zastavíme u tří osobností, jejichž tvorba se uzavřela v průběhu tohoto roku. Všechny tři jsem léta znal a byli mými přáteli, jejich ztrátu proto nesu těžce.

Alena Šrámková měla pro vývoj české architektury posledních dekád zásadní význam. Narodila se v Praze v roce 1929, studovala na bratislavské technice a pak ještě ve škole architektury pražské Akademie výtvarných umění u Jaroslava Fragnera. Provdala se za Jana Šrámka a společně vytvořili respektovanou uměleckou dvojici.

Šrámková se zprvu věnovala návrhům interiérů (například hotelová hala Parkhotelu v Praze-Holešovicích), první významnější stavbou byl motel Stop v pražském Motole, který navrhla ve spolupráci s Jindřichem Pulkrábkem v polovině 60. let. Už tam je patrný její příklon k prostým formám: architektura Aleny Šrámkové je neokázalá, záměrně oproštěná od různých efektů. Její tvorba dospěla až k archetypálním formám čistých fasád, pravidelným rastrem členěných čtvercových oken, teoretik architektury Rostislav Švácha ji označuje za přísnou.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!