Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Méně ostrých kontrastů a vypjatostí. Kabeláč je často přijatelnější než Janáček, říká pianista Jan Bartoš


Pianista Jan Bartoš | foto: SUPRAPHON

Premium Rozhovor
Co mají společného stroze nekompromisní skladatel Miloslav Kabeláč s Bedřichem Smetanou? Je toho mnohem víc, než se na první pohled zdá. A pianista Jan Bartoš to moc dobře ví.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

S pianistou Janem Bartošem o jeho novém albu, v němž vedle sebe stojí Smetana a Kabeláč, o postoji k moderní vážné hudbě, šancích nových autorů i o snobismu.

Lidovky.cz: Proč jsou klavíristé považováni za intelektuály a přemýšlivé hudebníky, zatímco třeba tenoristy provází opačná pověst?
Prý je to tím, že tenoristi mívají větší tlak v hlavě...

Lidovky.cz: Raději k vašemu novému albu. Bedřich Smetana a Miloslav Kabeláč, to na první pohled vypadá jako hodně neorganicky vytvořená dvojice. Kde vidíte styčné plochy těchto autorů?
Paralel vnímám více. Jejich hudba má několik společných rysů – silný humanistický náboj a naléhavost. Většina jejich děl je spojena s nějakým apelem a morálním poselstvím, není to žádné l’art pour l’art, umění pro umění. Další polohou je autentické vlastenectví i vztah k národní mytologii. Ani jeden se nevyhýbal patosu a hluboké vážnosti, ale nikdy se nepohybují v oblasti kýče.

Klavírní hudba obou tvůrců stojí ve stínu jejich symfonické tvorby. Své největší klavírní cykly tvořili, když pracovali na ikonických skladbách, Smetana na Mé vlasti a Kabeláč na Mysteriu času. Když každoročně zněla Má vlast v rádiu, Kabeláč svou manželku Bertu Rixovou žádal, aby jej zavolala, až se bude hrát Tábor. Kabeláč si pak sedl a mlčky fascinovaně poslouchal. Když si pustíte Tábor, s nadsázkou můžete říct, že na začátku nepoznáte, jestli posloucháte Smetanu, či Kabeláče. Přijde mi, že hudebně i myšlenkově Kabeláč na Smetanu navazuje. Ale to samozřejmě i na Janáčka a Suka.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se