Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Kdepak, všechno už tu bylo. Ale není přece jen někdy ten správný čas vstát z postele a jít se přilepit k asfaltu?


I druhá pražská defenestrace byla dílem aktivistů. Výsledkem byl pokus o převrat, důsledkem třicetiletá válka. | foto: Profimedia.cz

Premium
Kde se v lidech bere touha jít blokovat silnice, přivazovat se ke stromům nebo bránit vstupu na potratovou kliniku? Je to jen výstřelek radikálního mládí, nebo je za tím víc? Klasici i zkušenost nám ale našeptávají, že všechno, všecičko, nejen co se týče aktivismu, už tu bylo a není to nic nového pod sluncem.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Nevím, jak jiným, ale mně osobně je velikou útěchou v tomto životě občasné nahlížení do starozákonní knihy Kazatel. Není nic jednoduchého být pořád doslova zahlcován zprávami, v nichž se to jen hemží různými hrozivými zvěstmi nejen o současném, ale i budoucím dění. Tolik nevídaně zlého již nyní, ještě horší ve výhledu.

A pak hle, tato „velepíseň pomíjivosti“, která všemu tomu šílení ulomí hrot už jen tím, že prakticky na každém svém řádku útěšně připomíná – to vše už tu bylo, nic nového pod sluncem, a jinými slovy i to, že každé vášnivé vzepětí, jež nás dnes tolik zbavuje rozumu či ještě hůře i vnitřního klidu, nakonec vychladne, nic nakonec není tak horké, jak to na první pohled vypadá…

„Co se dálo, bude se dít zase, a co se dělalo, bude se znovu dělat, pod sluncem není nic nového.“ Ano, možná jen toto konstatování by někdy mohlo stačit, aby se člověku vrátil mír a především nadhled, pod jehož zorným úhlem se zastydí za své třeštění, pochyby a úzkosti.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se