Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Určitý typ selhání nás činí lepšími proto, že nás činí citlivějšími, říká filozofka Matějčková


Moderna glorifikuje antihrdiny, které máme rádi, jako Kafku, různé zmatence a ňoumy, říká filozofka Tereza Matějčková | foto: Profimedia

Premium Rozhovor
Musíme se umět zastavit, abychom mohli jít dál, říká filozofka Tereza Matějčková, jejíž eseje a recenze nejsou čtenářům Orientace neznámé a která svou habilitační práci na FF UK nazvanou Kdo tu mluvil o vítězství? Osm cvičení ve filozofické rezignaci věnovala možnostem duchovního života v pozdně moderní době. A jak píše filozof Tomáš Koblížek: „Jde o mimořádně inteligentní a provokativní monografii.“

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Lidovky.cz: Titul vaší knihy naznačuje, že se vymezujete vůči prostředí vítězů a poražených, v němž žijeme. Vítězové a poražení globalizace, ve volbách… Byl to ten prvotní motiv?
Ten titul vychází z Rilkova verše: „Kdo tu mluvil o vítězství? / Vydržet – toť vše!“ Připadá mi skvělý, i když nevím, zda je pravdivý. Často přece JDE o vítězství, možnost vítězství dává nějakou naději, ale zároveň nás může svazovat a ničit. Umanutá zaměřenost jen na to, co chci a za čím jdu, může zničit vše dobré. Ale můžete namítnout, že rezignace je jen jiná cesta k vítězství.

Lidovky.cz: Vypadá to tak: rezignace jako finta, zdánlivě se zastavím, abych se našel, ve skutečnosti jdu dál za odměnou.
Ano, i já vím, že se té odměny nemůžeme vzdát, ale v určitém cvičení můžeme zjistit, že odměna může být v samotném úsilí. Ostatně proto se zabývám Nietzschem, který říká, že těžiště života je v úsilí a přemáhání. Zároveň vím, že i zde se schovává nebezpečí. Souvisí to s modernou, jež neglorifikuje jen vítěze, ale také antihrdiny, které máme rádi. Kafka, různí zmatenci a ňoumové. Silně je to přítomné u Waltera Benjamina.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem
Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem

Mleté maso propracujeme rukama, dochutíme pepřem, solí a mletou paprikou. Důkladně vmícháme nadrobno nakrájenou cibuli. Necháme odležet v chladu.