Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Určitý typ selhání nás činí lepšími proto, že nás činí citlivějšími, říká filozofka Matějčková


Moderna glorifikuje antihrdiny, které máme rádi, jako Kafku, různé zmatence a ňoumy, říká filozofka Tereza Matějčková | foto: Profimedia

Premium Rozhovor
Musíme se umět zastavit, abychom mohli jít dál, říká filozofka Tereza Matějčková, jejíž eseje a recenze nejsou čtenářům Orientace neznámé a která svou habilitační práci na FF UK nazvanou Kdo tu mluvil o vítězství? Osm cvičení ve filozofické rezignaci věnovala možnostem duchovního života v pozdně moderní době. A jak píše filozof Tomáš Koblížek: „Jde o mimořádně inteligentní a provokativní monografii.“

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Lidovky.cz: Titul vaší knihy naznačuje, že se vymezujete vůči prostředí vítězů a poražených, v němž žijeme. Vítězové a poražení globalizace, ve volbách… Byl to ten prvotní motiv?
Ten titul vychází z Rilkova verše: „Kdo tu mluvil o vítězství? / Vydržet – toť vše!“ Připadá mi skvělý, i když nevím, zda je pravdivý. Často přece JDE o vítězství, možnost vítězství dává nějakou naději, ale zároveň nás může svazovat a ničit. Umanutá zaměřenost jen na to, co chci a za čím jdu, může zničit vše dobré. Ale můžete namítnout, že rezignace je jen jiná cesta k vítězství.

Lidovky.cz: Vypadá to tak: rezignace jako finta, zdánlivě se zastavím, abych se našel, ve skutečnosti jdu dál za odměnou.
Ano, i já vím, že se té odměny nemůžeme vzdát, ale v určitém cvičení můžeme zjistit, že odměna může být v samotném úsilí. Ostatně proto se zabývám Nietzschem, který říká, že těžiště života je v úsilí a přemáhání. Zároveň vím, že i zde se schovává nebezpečí. Souvisí to s modernou, jež neglorifikuje jen vítěze, ale také antihrdiny, které máme rádi. Kafka, různí zmatenci a ňoumové. Silně je to přítomné u Waltera Benjamina.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: