Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Pohled Zdeňka Lukeše

Historismus i secese. Architekt Friedrich Ohmann Karlovy Vary obohatil o tři významné projekty

Schiller ve Varech. Památník, připomínající lázeňský pobyt německého romantického básníka Friedricha Schillera, navrhl v roce 1909 Friedrich Ohmann se sochařem Maxem Hillerem v parku poblíž dnešní Galerie umění. | foto: Zdeněk Lukeš

Premium Doporučujeme
Karlovy Vary! To je nejen lázeňské město, dnes spojované s filmovým festivalem, ale také místem zajímavé architektury. A na jednoho z tvůrců, který Vary obohatil svým umem, se dnes podíváme.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Slavné západočeské lázně už navštívilo mnoho významných osobností od korunovaných hlav až po renomované umělce. Město s převážně německojazyčným obyvatelstvem si získalo ve středoevropském regionu značnou prestiž a tomu odpovídá i tamní poměrně opulentní architektura, kterou otec funkcionalismu Le Corbusier označil za „slet dortů“.

Na návrzích karlovarských staveb se podíleli špičkoví projektanti, jako byli autor Mlýnské kolonády Josef Zítek, vídeňští Ferdinand Fellner a Hermann Helmer, kteří projektovali několik kolonád, divadlo, Národní dům a především Císařské lázně.

Další rakouský architekt Karl Haybäck zase navrhl v secesních formách krásný dům Felixe Zawojského a pražský tvůrce Osvald Polívka v neméně elegantním stylu Eskomptní banku, dnes už bohužel nedochovanou. Jeden interiér tu vytvořil i Adolf Loos a za první republiky tady výraznou stopu zanechali také Rudolf Wels nebo Karl Ernstberger, autoři řady lázeňských domů.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...