Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Kdyby rodiče a bratr raději zahynuli. V Deníku běžence Jean Malaquais popisuje, jak se vzepřel osudu


Jean Malaquais byl díky románu Javánci známý už před válkou, přesto během nacistické okupace musel jako Žid uprchnout | foto: Profimedia

Premium Doporučujeme
To, že se člověk dostal do Francie, nemuselo najednou po Hitlerově vpádu znamenat vůbec nic. Pokud byl navíc židovského původu, skončil by stejně zase tam, odkud odešel, na Východě, v koncentračním táboře. Jean Malaquais byl původem polský Žid, ale v Deníku běžence můžeme číst o tom, jak se tomuto osudu vzepřel a šťastně odcestoval za oceán.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Slavný film Vittoria De Sicy Zloději kol dokládá, jakým majetkem byl v poválečném italském životě bicykl. Rozhodoval doslova o bytí a nebytí – hlavní postava poté, co mu ho ukradnou, nemůže vykonávat své zaměstnání vylepovače plakátů.

Jean Malaquais však v Deníku běžence dává nahlédnout, že obdobné to bylo už na počátku války v Paříži, odkud mnozí bleskurychle prchli před Němci a kde nefungovaly autobusy a metro: „Všichni začnou jezdit na kole.“ Poté se ale situace zase na čas zklidnila, proto taky autor Deníku běžence mohl po útěku z vojenského zajateckého tábora zůstat, i když samozřejmě inkognito a s nastraženýma očima a ušima.

Jak už tohoto francouzského spisovatele známe z Válečného deníku, zaznamenává při tom lecjaké absurdity. Třeba přesvědčení obyvatel, že takové krásné město, jako je to na Seině, se přece bombardovat nemá – podobný pocit ostatně měli a mají i Pražané: „A čím byste chtěli, aby po vás házeli? Čokoládovýma pralinkama?“ Pařížská jogínka je zas v zajetí svérázného vidění světa: „Hitler? Hitler že je zlý člověk? Pán, co nejí maso, nekouří a nepije? To nemyslíte vážně?“ Za oba výroky byli údajně jejich protagonisté zatčeni, jenže brzy se karta naprosto otáčí.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!