Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Kdyby rodiče a bratr raději zahynuli. V Deníku běžence Jean Malaquais popisuje, jak se vzepřel osudu


Jean Malaquais byl díky románu Javánci známý už před válkou, přesto během nacistické okupace musel jako Žid uprchnout | foto: Profimedia

Premium Doporučujeme
To, že se člověk dostal do Francie, nemuselo najednou po Hitlerově vpádu znamenat vůbec nic. Pokud byl navíc židovského původu, skončil by stejně zase tam, odkud odešel, na Východě, v koncentračním táboře. Jean Malaquais byl původem polský Žid, ale v Deníku běžence můžeme číst o tom, jak se tomuto osudu vzepřel a šťastně odcestoval za oceán.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Slavný film Vittoria De Sicy Zloději kol dokládá, jakým majetkem byl v poválečném italském životě bicykl. Rozhodoval doslova o bytí a nebytí – hlavní postava poté, co mu ho ukradnou, nemůže vykonávat své zaměstnání vylepovače plakátů.

Jean Malaquais však v Deníku běžence dává nahlédnout, že obdobné to bylo už na počátku války v Paříži, odkud mnozí bleskurychle prchli před Němci a kde nefungovaly autobusy a metro: „Všichni začnou jezdit na kole.“ Poté se ale situace zase na čas zklidnila, proto taky autor Deníku běžence mohl po útěku z vojenského zajateckého tábora zůstat, i když samozřejmě inkognito a s nastraženýma očima a ušima.

Jak už tohoto francouzského spisovatele známe z Válečného deníku, zaznamenává při tom lecjaké absurdity. Třeba přesvědčení obyvatel, že takové krásné město, jako je to na Seině, se přece bombardovat nemá – podobný pocit ostatně měli a mají i Pražané: „A čím byste chtěli, aby po vás házeli? Čokoládovýma pralinkama?“ Pařížská jogínka je zas v zajetí svérázného vidění světa: „Hitler? Hitler že je zlý člověk? Pán, co nejí maso, nekouří a nepije? To nemyslíte vážně?“ Za oba výroky byli údajně jejich protagonisté zatčeni, jenže brzy se karta naprosto otáčí.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

CEBYT Krkonoše s.r.o.
Administrativní správce nemovitosti

CEBYT Krkonoše s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč