Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Do boje slov vstoupilo i islandské kouzlo. Jak ale lidi přesvědčit, že klimatická změna je až příliš reálná hrozba?


Kdo byl na Islandu, jistě nikdy nezapomene na dlouhá prázdná ledovcová pole pod největším ledovcem ostrova Vatnajökull, jehož věčnost už také bere za své | foto: Profimedia

Premium Doporučujeme
Mohlo se zdát, že nikdo klimatickou změnu způsobenou člověkem už nepopírá, ale stačí se podívat do diskusí na sociálních sítích, aby vás to vyléčilo z iluzí o rozumném člověku. Boj o záchranu planety se jeví ještě beznadějnější. Naštěstí tu pořád jsou snílci, kteří se nevzdávají. Do boje slov o klima vstoupilo i islandské kouzlo.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Pozdně moderní doba, v níž se nacházíme, se vyznačuje zvláštní prací s realitou. Realita je často jen to, co jako realitu přijímáme, i kdyby to nakrásně nebylo vůbec reálné. Vyplývá z toho nejen to, že se až příliš mnoho lidí raději oddává pobytu ve svém vlastním vesmíru, než aby se snažilo najít nějaké společné místo, ale i to, že realitu vytváříme.

A v tomto procesu nestačí jen vidět, slyšet a cítit, ale také musíme myslet. A přesvědčit sebe i ostatní prostřednictvím slov, že něco společného máme brát vážně, skrze slova, která – jaké to podivení – tvoří lidský svět.

Islandský spisovatel Andri Snaer Magnason si vzal toto zjištění jako východisko své knihy o klimatické změně. V českém překladu Marty Bartoškové se jmenuje O času a vodě a autor v ní právě hledá slova, která by pochybující čtenáře přesvědčila o tom, že klimatická změna je až příliš reálná hrozba, které bychom se měli postavit. Najít vhodná a přesvědčivá slova – to je to, o co tu běží!

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...