Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Jen ať se ropní giganti vztekají. Kdo byl Enrico Mattei, muž, jenž se nebál Američanů ani arabských šejků?


Enrico Mattei | foto: Profimedia.cz

Premium
Nejnovější italské plány, jak zastavit migraci z Afriky, jak diverzifikovat zdroje energie a jak vytvořit nové vztahy mezi Evropou a Afrikou, se jmenují podle Enrica Matteie – chlapíka, který sice zemřel už před více než šedesáti lety, ale mnohým Italům je dodnes vzorem. Proč?

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Italská premiérka Giorgia Meloniová na konci ledna představila na summitu Itálie–Afrika, kterého se zúčastnili představitelé 23 afrických zemí a institucí, tzv. Matteiho plán. S jeho pomocí chce Itálii postavit do čela evropské spolupráce s Afrikou a vyřešit pro Evropskou unii mimořádně palčivé otázky: migraci a energetickou bezpečnost.

Itálie hodlá především se severoafrickými zeměmi restartovat obchodní vztahy, pomoci jim budovat infrastrukturu a rozvíjet vzdělávání a zdravotnictví. Na oplátku očekává, že africké země omezí emigraci svých občanů do Evropy a ty bohaté na ropu či plyn ještě více pootevřou kohoutky svých produktovodů – jako například Alžírsko, jež již nyní patří díky plynovodu Transmed mezi největší dodavatele plynu do Itálie.

Tento plán italská premiérka záměrně a s jasným poselstvím pro africké lídry nazvala po „otci“ italské státní ropné společnosti ENI Enricu Matteim (1906–1962), jenž směroval aktivity své firmy do severní Afriky a kromě jiného podporoval i boj Alžírska za nezávislost. Ve své době hrál Mattei důležitou roli nejen v italské politice, ale i italsko-amerických vztazích a v globálním uhlovodíkovém byznysu.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: