Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Elitní výsadkář, politický predátor a slouha své ženy. Kdo se skrývá v zákulisí izraelské politické krize?


Za vším hledej Bibiho. A ženu | foto: Lela Geislerová

Premium Doporučujeme
Stát Izrael prochází jednou z nejtěžších vnitropolitických krizí. Podle některých se dokonce ocitl na hraně občanské války a směřuje od demokracie k autoritářství s odérem židovského fanatismu. Mnozí tvrdí, že svou zemi nepoznávají a hodlají emigrovat. A všechno spojuje jméno Netanjahu. Či Netanjahuová?

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Ve vládě premiéra Benjamina Netanjahua sedí militantní náboženští sionisté, podporující výstavbu osad na okupovaných palestinských územích, což prohlubuje štěpení mezi Židy a Araby či pravicově a levicově orientovanými občany. S tím se odcizují sekulárně a nábožensky motivovaní Izraelci, o něž se opírá premiér Netanjahu ve snaze podřídit si soudnictví.

Země tak dokazuje, že největším nebezpečím pro Izrael nejsou arabské armády v sousedství, íránský jaderný program či palestinská povstání. Největší hrozbou pro Izrael je Izrael sám. A především politický alfasamec Bibi Netanjahu v jeho čele. Nejdéle sloužící premiér (1996–1999, 2009–2021, 2022–dosud) totiž oslabuje instituce, jež kontrolují či omezují jeho moc. A blokuje vzestup konkurentů, kteří by mohli vyvažovat, či dokonce ohrožovat jeho dominanci.

Dramatický život Netanjahua přitom vybočuje ze všeho, co známe z evropské politiky, pročež by vystačil na hollywoodský velkofilm (jeho bratrem Jonathanem vedená operace Entebbe byla zpracována opakovaně). V životě plném zvratů se ale rýsují konstanty: pocit výlučnosti, chorobná soutěživost, schopnost překonávat tvrdé porážky a bažení po moci. Bibiho moc skutečně pokouší i korumpuje. Politická osobnost Netanjahua se nicméně zformovala dávno předtím, než v prosinci roku 2022 opět usedl do premiérského křesla.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...