Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Které knihy doporučují Fiala, Klaus či geolog Cílek? Výsledky prestižní ankety Kniha roku LN jsou zde


Premiér Petr Fiala | foto: Boháčová AnnaMAFRA

Premium Doporučujeme
Co rádi po večerech čtou premiér Petr Fiala, exprezident Václav Klaus, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský či geolog Václav Cílek? Pro koho ve dvaatřicátém ročníku obnovené ankety Knihy roku LN hlasovali biskup Václav Malý, psychiatr Radkin Honzák, astrofyzik Jiří Grygar nebo básník Jiří Žáček?

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Přesvědčivě a s velkým náskokem se vítězkou letošní ankety stala Kateřina Tučková se svým románem Bílá Voda. Pro příběh o akci Ř, komunistické likvidaci ženských klášterům, a mnohých tajemstvích, které se k jeho aktérkám vážou, hlasovali například někdejší politik Petr Pithart, diplomat Tomáš Pojar nebo sochař Kurt Gebauer a dvacítka dalších osobností.

Na pomyslnou stříbrnou příčku vystoupala přesně sto let po svém prvním vydání Pustá země amerického básníka T. S. Eliota v novém, oceňovaném překladu Petra Onufera, stupně vítězů uzavírá Karin Lednická se svým literárním zpracováním méně známé válečné tragédie Životice.

Letošní ročník ankety, v níž 163 respondentů z řad spisovatelů, literárních odborníků, intelektuálů, ale i politiků, vědců nebo lékařů zmínilo více než 250 soutěžních i nesoutěžních knih, charakterizuje časté ohlížení se za minulostí, a to jak v podobě zbeletrizovaných historických událostí, anebo nových vydání staré klasiky.

V následujícím přehledu se dozvíte, proč známý lékař Jan Hnízdil rád čte o zániku civilizací, že se miliardáři a někdejšímu prezidentskému kandidátovi Michalu Horáčkovi líbila kniha letošní vítězky, jak rád se písničkář Vladimír Merta nimrá v díle Ladislava Klímy a koho si ze svých kolegů si nejraději přečtou uznávaní spisovatelé jako Milan Uhde nebo Alena Mornštajnová.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat