Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Řídila prezidentskou kampaň Drahoše, teď o tom napsala knihu. Exnovinářka popisuje nelítostný politický marketing


Spisovatelka Lenka Pastorčáková v knize Kandidát zúročila své zkušenosti tiskové mluvčí prezidentské kampaně | foto: Jan Vlček

Premium Rozhovor
Spisovatelka Lenka Pastorčáková vydala těsně před Vánocemi svůj druhý román Kandidát. Zúročila v něm nejen své dlouholeté novinářské zkušenosti, ale především svoje působení ve funkci tiskové mluvčí v průběhu prezidentské kampaně Jiřího Drahoše před pěti lety. Jak nelítostný svět politického marketingu doopravdy je?

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Lidovky.cz: Sice v knize jasně uvádíte, že celý příběh je fikce, přesto mi nedá se nezeptat: co z knihy byla opravdu fikce a co inspirováno realitou?
Jako spisovatel se neubráníte tomu, abyste střípky z reality do knihy nepromítl. Prezidentský kandidát z knihy Viktor Vranský neodpovídá vzhledem, ani svým příběhem žádnému skutečnému prezidentskému kandidátovi; není mi ani známo, že by některý z nich trpěl misofonií, což právě Vranského výrazně charakterizuje… To hlavní, co je reálné, je atmosféra toho prostředí. Málokdo si umí představit, kolik práce a kolika lidí za tím vším je a co vše musí řešit. Je ale potřeba opravdu rozlišit román a mé prožité zkušenosti.

Lidovky.cz: K úvaze o tom, co je podle pravdy, ale svádí i to, že román je vyprávěný v ich formě…
Tahle forma mi prostě zatím vyhovovala nejvíc. Zkoušela jsem psát ve třetí osobě, ale nebylo to ono. Ich forma je pro mě jednoduše způsob uměleckého vyjádření, který čtenáře vtáhne do příběhu. Navíc je ideální pro využití tzv. vnitřních řečí, které já v obou románech hojně využívám.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Mohlo by vás zajímat