Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Češi víc cítí, než myslí. Lidem nejde o pravdu, ale o vytvoření pocitu kolektivního bezpečí, myslí si Hvížďala a Přibáň


Cestovatel za hledáním smyslu. Spisovatel a novinář Karel Hvížďala uzavírá v knize Hledání smyslu svoji trilogii pátrání po podstatě věcí. Na tuto cestu se vydal s právním teoretikem Jiřím Přibáněm | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Premium
Hledání smyslu spočívá už v samotném hledání. Tak to alespoň tvrdí Karel Hvížďala a Jiří Pribáň, autoři stejnojmenné knihy, která uzavírá jejich volnou dialogickou trilogii. I cesta může být cíl – ale jaký to má smysl?

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Otázky po smyslu existence, osobní i kolektivní, jsou odjakživa paradoxní. Nic pozitivního (natož pevného) totiž do ruky nedostaneme: nanejvýš poučení řecké, že by bylo bývalo nejlepší se vůbec nenarodit, radu římskou, velmi moderní – carpe diem, užívejme naplno dní, které nám jsou dány.

Spisovatel a novinář Karel Hvíždala a právní filozof a sociolog Jiří Přibáň se vydávají jinou cestou. Zkoumají otázky smyslu v různých prostředích, v nichž se lidé pohybují a důvěřují nepřiznané naději, že se v této rotaci něco snad ukáže. Jako by zdrojem jakéhokoli smyslu daného člověku s jeho omezeními a možnostmi byla zkušenost výměny (ex-change, Aus-wechselung), inter-akce, díky níž poznáváme svět a také si o něm a o sobě vytváříme nějakou zkušenost. Je ale třeba rozlišovat, jak už to kdysi udělal německý logik Frege: obvykle si vyměňujeme nějaké významy slov a věcí (Bedeutungen) a teprve odtud vzniká něco jako smysl (Sinn).

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...