Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

10 NEJ... 10 nejdůležitějších událostí v hudbě v roce 2009

Kultura

  15:05
Které události vládly hudební scéně v uplynulém roce? A co se stalo v České republice, na co jen tak nezapomeneme? Je horší smrt Michela Jacksona, nebo zrušení hudebního magazínu Filter?

1. Smrt krále popu
Smrt Michaela Jacksona 25. června seriózně převálcovala celý hudební showbyznys. V padesáti odešel symbol popu 80. let a opulentního životního stylu superhvězd. "Milovníci jeho hudby si pouhé hodiny po oznámení smrti dokázali sehnat kostýmy, jimiž jeho památku po svém uctívají, a tančí své verze jeho legendárního tance moonwalk kolem míst, která jsou s životem hvězdy spojena. Takovéhle furore svět vidí jen občas..." Čtěte nekrolog: Král popu je mrtev. Nemá následníka.

Okamžitě po jeho smrti se v showbyznysu strhla rvačka o to, kdo na této jedinečné události vydělá nejvíc peněz. A když to pořadatelské agentuře nevyšlo s monstrózní koncertní sérií, kterou měl Jackson absolvovat v průběhu několika měsíců v Londýně, do kin dorazil "unikátní snímek ze zkoušek" This Is It. Čtěte recenzi filmu This Is It: Takže tohle bylo ono? Ještě že se toho chudák Jackson nedožil.


2. Ošklivé káčátko Susan Boyle

Triumf televizní zábavy. Skotská amatérská zpěvačka Susan Boyle převálcovala 11. dubna svým výkonem britskou televizní soutěž pěveckých talentů Britain's Got Talent. Cestu k celosvětové slávě jí otevřela píseň I Dreamed a Dream z muzikálu Les Misérables (Bídníci). Stejnojmenné debutové album se na pultech objevilo na konci listopadu a ještě než vyšlo, stalo se neprodávanější deskou internetového obchodu Amazon. Kromě skvělého hlavu však upozornila také zjevem. "Vím, co si všichni mysleli. Je mi to jedno, pokud mám zpívat a zpívám, tak jak umím? Není to žádná soutěž krásy," řekla Susan Boyle později The Sunday Times. Čtěte: Nejprodávanější debutující zpěvačka na světě? Susan Boyle.


3. Kauza Pirátské zátoky

Čtyři spoluzakladatele internetového portálu The Pirate Bay (Pirátská zátoka) odsoudil švédský soud 17. dubna k ročnímu vězení za porušování autorských práv. Žaloba je obvinila z nelegální distribuce hudby či filmů. Nahrávacím a filmovým společnostem má čtveřice zaplatit odškodné 30 milionů švédských korun (přes 70 milionů Kč). Samotné obvinění přitom bylo směšné: žalobci spočítali, že web nelegálně šířil dvacet hudebních děl, devět filmů a čtyři počítačové hry. Obžalovaní se odvolali, další soud se koná v polovině příštího roku. Kauza Pirate Bay opět ukázala sílu internetu a bezmoc vydavatelských společností, kteří kvůli oblíbenému sdílení dat ztrácejí miliony. Čtěte: Soud poslal do vězení zakladatele Pirate Bay.


4. Killing in the Name jako vánoční jednička

Nemožné se stalo možným. Americká rocková kapela Rage Against the Machine sesadila z první příčky britské hitparády vítěze X Factoru Joe McElderryho a jejich sedmnáct let stará píseň Killing in the Name se stala oficiálním vánočním singlem číslo jedna. "Už máte dost toho, aby vánoční jedničkou byl ZASE singl nějakého trdla z X Factoru? My jo. Takže s tím něco uděláme," vyzvala dvojice Jon a Tracy Morterovi na Facebooku a formou protestu bylo procpat na vrchol oficiálního britského žebříčku singl levicové rockové kapely Rage Against the Machine. Kapela slíbila odehrát jeden koncert ve Velké Británii zdarma. Na oslavu vítězství nad popovým mainstreamovým monopolem. Čtěte: Killing in the Name se po sedmnácti letech stal vánočním singlem č.1.


5. Katalog Beatles je konečně digitalizován
The Beatles byli jedni z posledních velkých jmen, jejichž skladby nebyly k dispozici oficiálně a legálně skrze iTunes a Napster. Mohl za to jednak spor mezi Apple Corps a Apple, Inc. (majitelé iTunes), ale také EMI, která si kladla nesplnitelné podmínky, jak uvedl McCartney. Společnost BlueBeat se o digitalizaci a distribuci pokusila, ale jejich snažení trvalo týden, než je EMI a Apple Corps odstřihli. Celý katalog Beatles je nicméně k dispozici od letošního prosince a to ve formátech FLAC a MP3 a v limitované sérii třiceti tisíc jako USB klíčenka.


6. Filter neprošel filtrem ekonomické krize

Krize je tady. S koncem letošního roku po zhruba pěti letech existence zaniká hudební magazín Filter, mnohými považován za nejkvalitnější české tištěné periodikum o hudbě. Prosincové číslo, kde se ohlíží za uplynulým rokem i svým působením, už vyšlo pouze v elektronické podobě.

"Vážené čtenářky a vážení čtenáři časopisu FILTER, vážíme si vaší přízně, která trvala necelých pět let a doufáme, že příští rok prožijete v klidu a pohodě. Bohužel se v něm už nebudete s FILTERem setkávat – i na něj dopadla finanční krize a jeho vydávání bylo s konečnou platností zastaveno. I tak doufáme, že jsme vám zpříjemňovali vaše životy a přinesli jsme vám plno zajímavých informací i hudby," vzkázala redakce.

Čtěte poslední číslo Filteru v PDF.

Aby těch konců nebylo málo, zabalil to také Pavel Anděl a jeho Noc s Andělem. Nástupcem pořadu České televize, jehož poslední díl bude odvysílán na Silvestra, se stane živě přenášený hudební cyklus s názvem Hotel Insomnia. Čtěte zprávu: Začínají noci bez Anděla a startuje sezóna v hotelu Insomnia.


7. Král je mrtev, ať žije královna

Třicet koncertů ve dvou letních měsících - to byl koncertní plán Madonny v rámci jejího evropského Sticky&Sweet Tour. Dvouhodinová energická show, přesná choreografie, zpěv bez playbacku. 13. srpna vystoupila také v Praze. Čtěte recenzi koncertu: Čekání na Madonnu se vyplatilo, koncert ukázal její sílu. Čtěte profil: Madonnina lekce ctižádosti, tvrdé práce a disciplíny.


8. Devadesátky jsou zpátky

The Cranberries, Sunny Day Real Estate, Pavement, Faith No More, Mr. Big, Public Image Ltd., Skunk Anasie, No Doubt, Butthole Surfers, My Bloody Valentine, Whitney Houston, Polvo, Alice in Chains, Cher, Blur... Devadesátá léta jsou zpátky v plné parádě a postupně nahrazují revival 80. let, který nás oblažoval déle než dekádu.


9. Za hudbou na jatka

Akce si žádá reakci. Akcí je v tomto případě obrovský počet kapel, které chtějí v rámci evropského turné vytoupit také v Praze, reakcí pak vzrůstající počet promotérů a i hudebních klubů. V pražských Holešovicích otevřeli SaSaZu, klub s údajně největším tanečním parketem ve střední Evropě. Areál River Town Prague, kde dřív bývala jatka, nezapře industriální ráz, takže se hodí především pro pro rave či house party, ale už tam hráli Air, Groove Armana, Lily Allen nebo Macy Gray. Napřesrok tam vystoupí např. Black Rebel Motorcycle Club.

10. Možná zastřihnou křídla i vám
Kluby vznikají, ale také zanikají. Rock Café je nuceno provozovat pouze tiché, "unplugged" koncerty poté, co se ještě stále nepodařilo dokončit nutné úpravy a odhlučnění. Zákaz nevznikl přímo na základě stížností nájemníků bytů na hluk - klub svou nečinností a úředními postupy zničila, navzdory vyjadřování podpory samotného starosty, sama Městská část Praha 1. Čtěte: Bude z klubu Rock Café pizzerie, nebo kasíno?

Autoři: