Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

10 NEJ... 10 nejdůležitějších zahraničních filmů

Slovensko

  17:20
Podmínkou pro výběr do žebříčku deseti nejlepších zahraničních filmů roku 2009 bylo, aby snímek v uplynulých dvanácti měsících prošel běžnou tuzemskou distribucí. A jak takový žebříček vypadá?

Panika v městečku foto: Gébéka Films Reprofoto

1. Prorok (Un Prophete), režie: Jacques Audiard
Fantastické drama z vězeňského prostředí, které v pomalu se vyčerpávajícím gangsterském žánru nachází novou polohu. Výkon Tahara Rahima, jenž se v titulní roli promění z devatenáctiletého "cucáka" z ulice v mocného bosse podsvětí, se vidí tak jednou za deset let.


2. Člověk bez osudu (Sorstalanság), režie: Lajos Koltai
Nobelovou cenou oceněná novela maďarského spisovatele Imreho Kertésze našla adekvátní filmovou podobu. Nejdražší maďarský snímek všech dob je zároveň jedním z nejlepších filmů o holocaustu. Putování židovského chlapce Györgyho koncentračními tábory je otřesné a krásné zároveň.


3. Pochyby (Doubt), režie: John Patrick Shanley
Mezi replikami tohohle sevřeného dramatu z prostředí katolické školy v Bronxu roku 1964 nepronikne ani čepel nože. V brilantně vystavěných dialozích a fenomenálních hereckých výkonech v čele s Meryl Streep je stlačená síla nášlapné miny. Zničující film.


4. Milenci (Two Lovers), režie: James Gray
Další zdrcující konverzačka z New Yorku. Jeden muž, dva ženy a cihlové zdi Brooklynu v balení, které si bere to nejlepší z kinematografie evropské i americké. Jestli skutečně jde o poslední roli Joaquina Phoenixe, jak sám tvrdí, potom odchází jeden z nejlepších herců jeho generace.


5. District 9, režie: Neill Blomkamp
Zřejmě nejoriginálnější snímek roku v sobě míchá společenskou satiru, podobenství na téma xenofobie, sci-fi tematiku, pořádnou akci a vynikající triky. Už jste viděli film, ve kterém jsou mimozemšťané v roli nedobrovolných emigrantů, kteří uvízli v Jihoafrické republice?


6. Pařba ve Vegas (Hangover), režie: Todd Phillips
Nejlepší komedie uplynulých dvanácti měsíců sice do žánru nepřináší nic moc nového, ale provětrává zažité postupy s nakažlivě anarchistickou vervou. To takhle čtveřice přátel vyrazí do Las Vegas na rozlučku se svobodou. Tři z nich se ráno probudí bez ženicha, zato s opicí, slepicí, tygrem a miminem...


7. Mlčení Lorny (Silence de Lorna), režie: Jean-Pierre Dardenne a Luc Dardenne
Bratři Dardenneové tak, jak je milujeme: opět sociální drama, opět dokumentaristický naturalismus, opět na výbornou. Mladá Albánka Lorna se kvůli belgickému občanství zaplete do byznysu s fingovanými svatbami, odkud se vycouvává jen velmi nesnadno.


8. Electroma, režie: Thomas Bangalter a Guy Manuel De Homem-Christo
Vizuálně i zvukově vytříbené podobenství o lidskosti kupodivu nevyužívá ani tón od svých autorů – francouzského hudebního dua Daft Punk. Místo toho těží z pečlivě vybraných skladeb kolegů a z hypnoticky krásné krajiny kalifornského okresu Inyo.


9. Panika v městečku (Panique au village), režie: Stéphane Aubier a Vincent Patar
Nejoriginálnější animovaný film roku. A taky nejpotrhlejší. To takhle v jedné domácnosti žijí Kovboj, Indián a Kůň. Místo padesáti cihel jich omylem objednají padesát miliónů – a to je jen začátek šňůry gagů, mezi kterými nechybí ani setkání s gigantickým plechovým tučňákem na tankových pásech, který střílí obří sněhové koule.


10. Pokoj v duši, režie: Vladimír Balko
Silné drama z hor středního Slovenska má to, co českým filmům chybí: silné chlapské charaktery. Tím hlavním je Tóno, který se po pěti letech ve vězení vrací do rodné vsi. Ve westernově vystavěném konfliktu "hrají" role patriarchát, pytláctví, rasová nesnášenlivost, ale i rodina, víra, přátelství a láska.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...