Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

10 NEJ... 10 nejdůležitějších zahraničních filmů

Slovensko

  17:20
Podmínkou pro výběr do žebříčku deseti nejlepších zahraničních filmů roku 2009 bylo, aby snímek v uplynulých dvanácti měsících prošel běžnou tuzemskou distribucí. A jak takový žebříček vypadá?

Panika v městečku foto: Gébéka Films Reprofoto

1. Prorok (Un Prophete), režie: Jacques Audiard
Fantastické drama z vězeňského prostředí, které v pomalu se vyčerpávajícím gangsterském žánru nachází novou polohu. Výkon Tahara Rahima, jenž se v titulní roli promění z devatenáctiletého "cucáka" z ulice v mocného bosse podsvětí, se vidí tak jednou za deset let.


2. Člověk bez osudu (Sorstalanság), režie: Lajos Koltai
Nobelovou cenou oceněná novela maďarského spisovatele Imreho Kertésze našla adekvátní filmovou podobu. Nejdražší maďarský snímek všech dob je zároveň jedním z nejlepších filmů o holocaustu. Putování židovského chlapce Györgyho koncentračními tábory je otřesné a krásné zároveň.


3. Pochyby (Doubt), režie: John Patrick Shanley
Mezi replikami tohohle sevřeného dramatu z prostředí katolické školy v Bronxu roku 1964 nepronikne ani čepel nože. V brilantně vystavěných dialozích a fenomenálních hereckých výkonech v čele s Meryl Streep je stlačená síla nášlapné miny. Zničující film.


4. Milenci (Two Lovers), režie: James Gray
Další zdrcující konverzačka z New Yorku. Jeden muž, dva ženy a cihlové zdi Brooklynu v balení, které si bere to nejlepší z kinematografie evropské i americké. Jestli skutečně jde o poslední roli Joaquina Phoenixe, jak sám tvrdí, potom odchází jeden z nejlepších herců jeho generace.


5. District 9, režie: Neill Blomkamp
Zřejmě nejoriginálnější snímek roku v sobě míchá společenskou satiru, podobenství na téma xenofobie, sci-fi tematiku, pořádnou akci a vynikající triky. Už jste viděli film, ve kterém jsou mimozemšťané v roli nedobrovolných emigrantů, kteří uvízli v Jihoafrické republice?


6. Pařba ve Vegas (Hangover), režie: Todd Phillips
Nejlepší komedie uplynulých dvanácti měsíců sice do žánru nepřináší nic moc nového, ale provětrává zažité postupy s nakažlivě anarchistickou vervou. To takhle čtveřice přátel vyrazí do Las Vegas na rozlučku se svobodou. Tři z nich se ráno probudí bez ženicha, zato s opicí, slepicí, tygrem a miminem...


7. Mlčení Lorny (Silence de Lorna), režie: Jean-Pierre Dardenne a Luc Dardenne
Bratři Dardenneové tak, jak je milujeme: opět sociální drama, opět dokumentaristický naturalismus, opět na výbornou. Mladá Albánka Lorna se kvůli belgickému občanství zaplete do byznysu s fingovanými svatbami, odkud se vycouvává jen velmi nesnadno.


8. Electroma, režie: Thomas Bangalter a Guy Manuel De Homem-Christo
Vizuálně i zvukově vytříbené podobenství o lidskosti kupodivu nevyužívá ani tón od svých autorů – francouzského hudebního dua Daft Punk. Místo toho těží z pečlivě vybraných skladeb kolegů a z hypnoticky krásné krajiny kalifornského okresu Inyo.


9. Panika v městečku (Panique au village), režie: Stéphane Aubier a Vincent Patar
Nejoriginálnější animovaný film roku. A taky nejpotrhlejší. To takhle v jedné domácnosti žijí Kovboj, Indián a Kůň. Místo padesáti cihel jich omylem objednají padesát miliónů – a to je jen začátek šňůry gagů, mezi kterými nechybí ani setkání s gigantickým plechovým tučňákem na tankových pásech, který střílí obří sněhové koule.


10. Pokoj v duši, režie: Vladimír Balko
Silné drama z hor středního Slovenska má to, co českým filmům chybí: silné chlapské charaktery. Tím hlavním je Tóno, který se po pěti letech ve vězení vrací do rodné vsi. Ve westernově vystavěném konfliktu "hrají" role patriarchát, pytláctví, rasová nesnášenlivost, ale i rodina, víra, přátelství a láska.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!