Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

200 let od narození Verdiho si připomene i Národní Divadlo

Kultura

  17:00
PRAHA - Výročí slavného italského skladatele oslaví tradiční operní Verdi festival ve Státní opeře.

Giuseppe Verdi foto: Wikipedie

Letos se akce na rozdíl od předchozích dvou dekád prodlouží o měsíc a poprvé bude i na scéně Národního divadla. Operní fanoušci se mohou těšit na obnovené premiéry oper Aida a La traviata a také na koncert Verdi Gala, informoval ČTK Petr Kozlíček z tiskového oddělení Opery ND. Festival věnovaný Giuseppu Verdimu se uskuteční mezi 30. srpnem a 25. říjnem.

Hrát se bude i v podzemí

Šéfdirigent Opery Jaroslav Kyzlink je přesvědčen, že rozšíření festivalu je důstojnou oslavu nejslavnějšího operního komponisty a zároveň naváže na dvacetiletou tradici přehlídky.

"Program, který zahrnuje hned dvě obnovené premiéry, výjimečný koncert složený z nejpopulárnějších i méně známých mistrových děl a velkou premiéru díla Simon Boccanegra, kterou Národní divadlo uvádí teprve podruhé ve své historii, jistě ocení nejen milovníci Verdiho, ale všichni příznivci opery," uvedl Kyzlink.

Festival otevře obnovená premiéra inscenace La traviata na scéně Státní opery. Sérii dvaceti představení zakončí premiéra inscenace Simon Boccanegra v režii Davida Pountneyho a hudebním nastudování Jaroslava Kyzlinka. Hostovat bude také Slovenské národní divadlo.

Sérií pěti představení ožije jeviště a podzemí Národního divadla, kde bude uvedena "rodinná operní expedice" z dílny Marka Ivanoviće a bratrů Formanových Čarokraj.

Autor: