Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Andrea Sedláčková točí film o dopingu sportovkyň v ČSSR

Slovensko

  17:30
PRAHA - V barrandovských ateliérech natáčí v těchto dnech režisérka a ve Francii etablovaná střihačka Andrea Sedláčková snímek Fair Play. Scénář příběhu o mladé atletce, která se v normalizačním Československu dostane do státem řízeného dopingového programu, napsala sama.

Hlavní hrdinka filmu Fair Play sprintérka Anna foto: Reprofoto

O čem je Fair Play

Talentovaná sprinterka Anna se ve středisku vrcholového sportu připravuje na olympijské hry a i přes svůj špatný kádrový profil je zařazena do programu specializované lékařské péče. Její matka Irena (Anna Geislerová), bývalá tenisová reprezentantka, začne mít podezření, že podpůrné prostředky, které dostává, jsou zakázaným dopingem. Vydává se do souboje se systémem, v němž se nebude hrát podle pravidel fair play. Hlavní postavě Anně je v příběhu 18 let; zhruba ve stejném věku byla i režisérka Andrea Sedláčková v roce 1983. Do scénáře tak vložila mnoho ze svých zkušeností a zážitků.

V kinech se má snímek objevit začátkem roku 2014. Hrají v něm například slovenská herečka Judita Bárdosová, Aňa Geislerová, Roman Luknár, Roman Zach, Ondřej Malý, Taťjana Medvecká a Igor Bareš. Film vzniká v česko-slovensko-německé koprodukci, koproducentem je i Česká televize. Štáb už má za sebou letní natáčení v Bratislavě a ve Vysokých Tatrách, z Prahy se ještě přesune znovu na Slovensko a do Německa.

"Jsme přesvědčeni, že film Fair Play by se mohl stát jedním z projektů, které pomůžou vyrovnávat se s nedávnou minulostí. Podobně jako se to podařilo v případě německého snímku Životy těch druhých nebo rumunského 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny," uvedli producenti Kateřina Černá a Pavel Strnad ze společnosti Negativ.

Boj o malou lidskou svobodu

Andrea Sedláčková krátce před sametovou revolucí emigrovala do Paříže, 17. listopad byl pro ni shodou okolností dnem, kdy dostala ve Francii politický azyl. Vždy prý toužila napsat a natočit film o boji za "malou lidskou svobodu" v komunistické diktatuře.

"Před několika lety se na veřejnosti poprvé objevily tajné materiály ministerstva vnitra o státem organizovaném dopingu československých sportovců pomocí anabolických steroidů. Programu zahájeného v roce 1983 se zúčastnilo mnoho olympioniků. To bylo obrovské téma," podotkla Sedláčková. Inspirovala se volně archivními materiály, které odkryly praktiky a metody, kdy stát vědomě ničil zdraví špičkových sportovců.

Autoři: ,