Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Aukce v Topičově salonu vynesla 40 milionů

Kultura

  21:46
PRAHA - Aukce v Topičově salonu večer vynesla zhruba 40 milionů korun. Podle organizátorů se nového majitele dočkala většina položek z aukčního seznamu. Nejdráže byl prodán obraz Jana Zrzavého Hoře, kupec za něj nabídl šest milionů korun. Dívčí akt od Františka Muziky, který byl jedním z lákadel dražby, nakonec nového majitele nezískal.

Jan Zrzavý: Zátiší (jablko, ubrousek, váza), 2 250 000 – 3 250 000 Kč foto: Reprofoto

Účastníci aukce dnes měli možnost získat díla pocházející z 16.století i obrazy moderních umělců. Nabídka zahrnovala práce Jindřicha Štýrského či Emila Filly. Z druhé poloviny 20. století se dražila díla Mikuláše Medka, Václava Boštíka či nedávno zesnulého Zdeňka Sýkory.

František Muzika: Dívčí akt, 7 000 000 – 8 000 000 Kč

Odhadní cena všech dražených obrazů byla zhruba o 25 milionů korun vyšší než nakonec celkový obrat. "S výsledkem aukce jsme spokojeni. Konečné částky některých děl stouply i o více než sto procent," řekl ředitel společnosti 1. Art Consulting Brno - Praha Jiří Rybář.

PSALI JSME:

Jiný způsob dražby

Přítomní sběratelé a investoři si v Topičově salonu vyzkoušeli jiný způsob dražby, než na který byli v uplynulých letech zvyklí. Licitátorka nezačínala dražit dílo na vyvolávací ceně, ale na částce, která se pohybovala 10 či 30 procent pod spodní hranicí rozpětí odhadní ceny. "Pro publikum je to daleko větší zábava, protože přihazuje více dražitelů.

Jindřich Štyrský: Bez názvu (Déšť), 10 000 000 – 14 000 000 Kč

Začíná se vyvolávat poměrně nízko, takže se zapojí víc lidí," dodal Rybář. Zatím nejvýše vydraženým dílem na aukcích v Česku je obraz Františka Kupky Élévation (Výšky) IV. Jeho vyvolávací cena na aukci před čtyřmi lety byla 12 milionů korun. Kupec jej nakonec zíkal za více než 22 milionů.

Autoři: ,

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...