Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Autor Jurského parku podlehl rakovině

Kultura

  19:11
LOS ANGELES - Ve věku 66 let zemřel v Los Angeles americký spisovatel Michael Crichton, mimo jiné autor bestsellerů jako Jurský park či Kmen Andromeda. Oznámila to televizní stanice CNN. Podle vyjádření Crichtonova agenta spisovatel zemřel nečekaně, po "odvážné a soukromé bitvě s rakovinou".

Michael Crichton foto: Lidovky.cz

První úspěch si Crichton připsal už na začátku své spisovatelské dráhy. V 27 letech vydal sci-fi román Kmen Andromeda (1969), po kterém následoval i stejnojmenný film. Mimořádná přitažlivost Crichtonových knih pro hollywoodská studia se potvrdila i v dalších letech.

Zfilmovány byly například jeho díla Člověk na konci, Vycházející slunce, Skandální odhalení, Kongo, Jurský park, Ztracený svět či Koule.

Crichton se nezastavil u autorství filmových předloh a etabloval se také jako režisér a producent. Úspěch měla například adaptace jeho vlastního románu Velká vlaková loupež (knižně v roce 1975, film 1979) se Seanem Connerym v hlavní roli. Podle jeho námětu vznikl rovněž i v Česku známý lékařský seriál Pohotovost (E. R.), který od roku 1994 vysílala televize NBC.
Autor: