Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Kultura

Bára Zmeková expresivněji. Poslechněte si, jak se vyrovnává s odchodem blízkého člověka

Bára Zmeková foto: Karolína Ivanová

Zpěvačka a autorka Bára Zmeková se spojila s novozélandskou cellistkou Franscescou Mountfortovou a s podporou programu Connect hudební kanceláře SoundCzech s ní natočila svou novou píseň Úbočí. Vydává se v ní na úbočí kopce a ohledává prostor, v němž se člověk vyrovnává s odchodem blízkého člověka. 
  11:00

Zmeková se posouvá k expresivnějšímu a experimentálnějšímu projevu a společně s uznávanou cellistkou žijící v Austrálii hledá propojení mezi zvukem syntezátorů a violoncella. Navazuje tak na vydání úspěšného singlu Město, k němuž natočila videoklip ve vlastní režii a který představila na mezinárodní hudební přehlídce WOMEX – The World Music Expo na podzim loňského roku. Píseň zněla v hitparádě Radia 1, ale také třeba v australském radiu PBS FM v rámci pořadu Global Willage. Zmeková s Mountfortovou tvořila již v předchozích letech a živě společně vystupovaly v Praze, v Londýně nebo v Melbourne.

„Francescu jsem si ke spolupráci vybrala proto, že její hudební projev je mi neskutečně blízký. Seznámily jsme se v roce 2013 během jejího pobytu v Praze, když jsme společně připravovali hudbu pro divadelní hru Elixír našeho společného kamaráda britského režiséra a dramatika Christyho Hawkinse. Jakmile jsem ji slyšela hrát, věděla jsem, že její cello potřebuju slyšet ve svých písničkách. Natočily jsme spolu tehdy písně Sen svaté Luitgardy a Vřes na mé první album Ještě kousek. Dodneška jsou to má oblíbená místa desky.“

Zmeková přizvala Francescu Mountfort také ke spolupráci na písni Kostra z oceňované desky LUNAVES, za niž byla v roce 2019 dvakrát nominována na Ceny Anděl v kategoriích Zpěvačka roku a Objev roku. Album, které vyšlo i na vinylu, sklidilo velký úspěch a přineslo jí první příčky rádiových hitparád nebo vítězné ocenění na Czech Music Crossroads. Zmeková také reprezentovala českou hudební scénu na již zmíněném mezinárodním hudebním veletrhu WOMEX.

Vizuální doprovod písně Úbočí vytvořila brněnská výtvarnice Karolína Ivanová. Grafické úpravy měla na starost Anna Wdowka. Živé bicí natočil Viktor Dořičák a zvukového dozoru a mixu se ujal Ondřej Ježek ze studia Jámor. Master vznikl ve studiu Gargle and Expel Tomáše Karáska. Píseň vychází u domácího labelu Tranzistor.

Naživo se mohou fanoušci na Zmekovou těšit například v rámci festivalu Struny dětem 26. března v pražském divadle Minor, 8. dubna v Ostrově, 9. dubna v Plzni, 20. května v Jaroměři nebo pak na letních festivalech Colours of Ostrava, Smetanova Litomyšl a dalších.

Autor: