Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Basiková, Hůlka, Batěk i Burianová se utkají o Thálie

Kultura

  11:18
Pavel Batěk, Martin Pechlát, Kateřina Burianová i například Daniel Hůlka a Bára Basiková jsou mezi nominovanými na Ceny Thálie. Tato ocenění budou předána 20. března v Národním divadle v Praze už posedmnácté. Herecká asociace včera zveřejnila jména nominovaných.

Loňské udílení cen Thálie (ilustrační foto). foto: Lidové noviny

V činohře jsou mezi nimi vedle Burianové, nominované za roli Violet Westonové v inscenaci Srpen v zemi indiánů v pražském ND, také Pavla Beretová (Salome, A Studio Rubín), Andrea Černá (jako Máša v inscenaci Tři sestry na Fidlovačce) a vedle Baťka (jako Vojcek v Divadle Na Vinohradech) i Otakar Brousek ml. (Veršinin ve Třech sestrách na Fidlovačce) a Martin Pechlát (za roli Goebbelse v představení Goebbbels/Baarová v Divadle Komedie Praha).

Bára BasikováV muzikálových rolích zaujali kromě Basikové za Johanku z Arku a Hůlky za Draculu (obě inscenace byly uvedeny v obnovené premiéře v pražských divadlech Kalich a Hybernia) Markéta Tallerová za titulní roli v komorním muzikálu Dnes večer: Lola Blau v Divadle F. X. Šaldy v Liberci a Petr Gazdík jako Jean Valjean v muzikálu Les Misérables (Bídníci) v Brně. Nominace na Cenu Thálie za mimořádný jevištní výkon v opeře získala maďarská sopranistka Csilla Borossová (role Cio-Cio-San v představení Madama Butterfly v Národním divadle v Brně), Petra Alvarez Šimková (role Mařenky v Prodané nevěstě v Ústí nad Labem), Rafael Alvarez jako Nemorino v Donizettiho Nápoji lásky a Pavel Vančura za roli Marbuela ve Dvořákově opeře Čert a Káča v Liberci.

Rothbart versus 420People V baletu jsou v nominacích členka Pražského komorního baletu Lucie Holánková (za sólo v duetu Lyrická v představení Okno do duše), Ivona Jeličová z plzeňského divadla za titulní roli v Maryše a Nikola Márová jako Odetta-Odilie v Čajkovského Labutím jezeře v pražském Národním divadle. Ve stejné inscenaci byl nominován také Alexandre Katsapov za roli von Rothbarta. Jeho konkurenty jsou člen taneční skupiny 420People Václav Kuneš za sólo v představení A Small Hour Ago a Zdeněk Mládek za sólo v inscenaci So in Love / Carmen v Českých Budějovicích.

Moderátorem bude už popáté dramatik, herec a režisér Antonín Procházka. V přímém přenosu ho odvysílá Česká televize.

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...