Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

BBC chce z Dickensových románů udělat seriál. Záštitu převezme Ridley Scott

Kultura

  6:00
LONDÝN - Televize BBC oznámila plány na převedení románů spisovatele Charlese Dickense do seriálové podoby. První na řadě bude Vánoční koleda. Hlavním producentem by měl být oceňovaný režisér Ridley Scott. Na projektu bude spolupracovat i herec Tom Hardy se svou produkční firmou.

Režisér Ridley Scott při natáčení filmu Vetřelec: Covenant. foto: CinemArt

Vánoční koleda od Charlese Dickense vypráví příběh Ebenezera Scroogeho. Ten je sice bohatý, ale nesmírně lakomý. O Štedrém večeru ho navštíví tři duchové Vánoc. Ty vrátí Ebenezera do různých etap jeho života a starému muži pomůžou přehodnotit jeho přístup k ostatním. Právě  Vánoční koleda by měla být první z Dickensových děl, které se dočká moderní seriálové podoby.

Charles Dickens je pro Brity jedním z nejoblíbenějších autorů se stovkami milionů prodaných výtisků jeho děl. Kromě Vánoční koledy je podepsaný třeba pod Oliverem Twistem, Kronice Pickwickova klubu, Nadějnými vyhlídkami nebo Davidem Copperfieldem. Jeho knihy se dočkaly již řady více či méně úspěšných filmových nebo seriálových zpracování.

Nový pistolníkův ráj. Drsný westernový seriál vytvořil scenárista úspěšného Logana

Televizi BBC se rozhodla neudělat další tuctovou adaptaci a pro projekt sehnala velká jména. Scénář napíše Steven Knight (Špína Londýna, Nezlomná vůle). „Mít šanci se k Dickensovým textům znovu vrátit je největší privilegium. Budeme potřebovat štěstí a moudrost, abychom to udělali správně,“ řekl o projektu Knight.

 Jako hlavního producenta televize obsadila režiséra Ridleyho Scotta (Marťan, Vetřelec). Není známo, jestli bude Scott některý s dílů i režírovat. Na projektu bude pracovat i produkční firma Hardy Son & Baker, kterou spoluzaložil oblíbený britský herec Tom Hardy. Je tedy možné, že si Hardy v seriálu i zahraje. Soudě podle toho, že je zpravidla obazován do rolí drsných a kravavých hochů, by se dalo usuzovat, že nové adaptace rozhodně nebudou pro děti.

Populární spisovatel. Ralph Fiennes jako Charles Dickens ve filmu Vášeň mezi řádky.