Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dylan má na kontě 500 písní i Pulitzerovu cenu. Žijící legenda stále koncertu

Kultura

  6:00
Bob Dylan, který 24. května oslaví pětasemdesátiny, má za sebou pětapadesátiletou hudební kariéru a za tu dobu napsal přes 500 písní a prodal přes 74 milionů kopií svých alb. Označení „jeden z nejvlivnějších hudebních velikánů“ platí u Dylana jako u málokoho, jeho vliv ale již dávno překročil hranice hudby. Dylan stále koncertuje a před pár dny vydal nové album Fallen Angels.

Bob Dylan v roce 2015 foto: Reprofoto

Dylan je rovněž uznávaným literátem, získal jako první rockový hudebník v historii Pulitzerovu cenu, hrál v několika filmech a na svých cestách také maluje.

Dylanovu koncertní vášeň je těžko překonatelná. V roce 1988 se vydal na své Nikdy nekončící turné (Never Ending Tour) a je na něm dodnes. Ročně to znamená kolem stovky koncertů na všech možných světadílech. Několikrát vystoupil i v Česku, poprvé v roce 1994.

Bob Dylan

Dylanův hudební i soukromý život byl poznamenán mnohými proměnami. Narodil se 24. května 1941 jako Robert Allen Zimmerman v Duluthu ve státě Minnesota v židovské rodině s kořeny v carském Rusku a dětství prožil v hornickém městečku Hibbing. Jeho první hudební láskou se stalo country, jež však po nástupu rokenrolu opustil. V roce 1959 zahájil studium v Minneapolisu (nedostudoval) a začal vystupovat v barech. V té době provedl jeden ze svých obratů a zaměřil se na folk a blues.

Bob Dylan v roce 1966 v Edinburghu

První album nazvané Bob Dylan (1962) vydal již pod svým uměleckým jménem, jež přijal pravděpodobně na počest waleského básníka Dylana Thomase. Deska obsahovala zatím jen tři původní skladby. Během několika málo let se díky písním, ve kterých se stavěl za lidská práva a proti válce, stal hrdinou revoltující mládeže. První hity, jako byly písně Blowin’in The Wind nebo The Times are A’Changin’, mu také začaly vydělávat slušné peníze.

V roce 1965 prodělal k nelibosti části fanoušků klíčovou hudební proměnu. Jeho doprovod začali tvořit rockoví hudebníci a v textech se také již více než společenskými tématy zabýval osobními prožitky. Přechod od folku k rocku se plně projevil na albu Bringing it all Back Home (1965). Z tohoto období pochází Dylanův asi nejslavnější hit Like a Rolling Stone a vrcholná alba Highway 61 Revisited (1965) a Blonde on Blonde (1966).

Prezident USA Barack Obama udělil Dylanovi 29. května 2012 Medaili svobody.

Osobní život poznamenal rozvod v roce 1977. Jeho druhé manželství, které se rozpadlo v roce 1992, bylo až do roku 2001 tajemstvím. Stejně tak fanoušci jen tušili, kolik má vlastně dětí a že má problémy s alkoholem. Koncem 70. let se stal „znovuzrozeným křesťanem“, což zachycuje série tří alb počínaje deskou Slow Train Coming (1979). Z 80. let vyčnívají desky Infidels (1983) a Oh Mercy (1989).

Počátkem následujícího desetiletí nebyl příliš ve formě a až celkem vydařené Unplugged album z roku 1994 mělo větší odezvu. Dva úspěšné nosiče také vydal s příležitostnou kapelou Traveling Wilburys. Další studiové desky, Time Out of Mind (1997), Love and Theft (2001) nebo Modern Times (2006) už fanoušci i kritika opět přijali s mírným nadšením. Zatím jeho poslední studiové album Fallen Angel, které má pořadové číslo 37, vychází v těchto dnech. Jedná se o coververze písní několika slavných i méně známých amerických skladatelů.

Dylan herec, malíř, literát

Dylan, který podle posledních zpráv žije u Malibu, také hrál v několika filmech, například ve slavném westernu Pat Garrett a Billy the Kid, je držitelem několika cen Grammy, Zlatého glóbu a Oscara. V roce 1982 byl uveden do Síně slávy skladatelů, o šest let později do rokenrolové síně slávy. Několikrát byl nominován na Nobelovu cenu za literaturu, což rozpoutává v literárních kruzích diskuse. Zastáncům Dylana jako literáta nahrává fakt, že jeho texty jsou již studijním materiálem literárních seminářů. A v roce 2008 jako první rockový hudebník v historii obdržel Pulitzerovu cenu za vliv svých textů na populární hudbu a americkou kulturu. Jako malíř na sebe poprvé upozornil na přelomu 60. a 70. let, kdy namaloval obaly některých svých alb. Loni byla v Londýně otevřena výstava Dylanových pláten.

Bob Dylan jako Jack Fate ve filmu Inkognito z roku 2003

V uplynulém desetiletí se tento tajemný introvert také rozhodl částečně odhalit i své přísně hájené soukromí. Výsledkem bylo několik biografických filmů a knih, které přinesly i mnohá překvapení. „S generací, jejímž hlasem jsem měl být, jsem měl málo společného a ještě méně jsem o ní věděl,“ napsal například v pamětech Chronicles: Volume One (2004). „Kdyby můj život začal znovu a jinak, byl bych učitelem. Pravděpodobně dějepisu a teologie,“ řekl zase loni v jednom z rozhovorů.

V novém tisíciletí stihl Dylan vydat sedm alb, předposlední Shadows in the Night vyšlo v únoru 2015 a obsahuje skladby, které v minulosti nahrál Frank Sinatra. Zatím poslední album Fallen Angels vyšlo před pár dny a i to je složené ze starých hitů převážně ze 40. a 50. let minulého století.

Autoři: ,