Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Brahmsova premiéra: po 159 letech a v rádiu

Kultura

  15:00
LONDÝN - Britská rozhlasová stanice Radio 3 uvede příští týden světovou premiéru skladby Johannese Brahmse, kterou německý skladatel napsal jako dvacetiletý, tedy před 159 lety.

Mladý Johannes Brahms foto: essen2010.de

Drobnou klavírní kompozici objevil před časem britský dirigent Christopher Hogwood, když se probíral rukopisy v knihovně v americkém Princetonu. Brahmsova skladba v podání pianisty Andrase Schiffa zazní 21. ledna, poprvé od chvíle, kdy byla napsána.

Čest uvést Brahmsovu premiéru bude mít moderátor Tom Service, který v rozhlase připravuje pořad o klasické hudbě s názvem Music Matters. "Nikdy jsem si nedokázal představit, že jako moderátor vypustím z úst slova: A teď si poslechněme světovou premiéru Brahmse," přiznal na svém blogu v deníku Guardian Service.

List z alba

Dvouminutovou skladbu, která je pojmenována jen vágně jako Albumblatt (List z alba), nahrál maďarský pianista Schiff. Podle Toma Service je to kompozice s "neodbytně nádhernou melodií", která může znalcům Brahmse připadat povědomá. Stejná, jen v jiné tónině, se totiž objevuje v jeho slavném Triu Es dur pro lesní roh, housle a klavír. To napsal Brahms o 12 let později.

Skladbu napsanou na jediném listu papíru objevil dirigent a muzikolog Hogwood v knize, která patřila hudebnímu řediteli v německém Göttingenu. Do té se podepisovali skladatelé, kteří s ním přišli povečeřet, a Brahms nejspíše přinesl na setkání i drobnou skladbu, která poté navždy zmizela v soukromém archivu a nikdy se veřejně nehrála.

Autor: