Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kultura

Bum do Žiški! Opráski sčeskí historje připomínají ve Ville Pellé nejznámější české bitvy

Výstava Opráski sčeskí historje. Villa Pellé. foto: VILLA PELLÉ

PRAHA - V pražské galerii je od pátku k vidění výstava tajemného kreslíře Jaze. Autor Oprásků předvádí vtip i skvělou znalost české historie. Návštěvníci si mohou zastřílet z děla na císařské vojáky u Bílé hory. Ve velkých prostorech Villy Pellé se pak koná výstava nového impresionismu Brrrain Freeze!!!.
  13:06

Jak jsou na tom vlastně Češi s válčením? Není tím nutně myšlena bitevní vřava, ale třeba i takový boj proti krutému režimu nebo okem neviditelnému útočníkovi v podobě koronaviru. Umělec Jaz znovu s vtipem sobě vlastním zmapoval v poměrně malých prostorách galerie to nejlepší (či vlastně nejhorší), čemu náš národ musel čelit.

Výstava Opráski sčeskí historje. Villa Pellé.
Výstava Opráski sčeskí historje. Villa Pellé.

Opráski sčeski historje na první pohled působí jako brutální vandalizace českého jazyka. Za vším je ale promyšlený a důkladný koncept ústící v nečekané jazykové hříčky. Znalost dějin je pak samozřejmostí, protože autor, kterému se již obdivuhodně dlouhou dobu daří zůstat v anonymitě, pracuje v historickém ústavu. 

Výstava se skládá ze zarámovaných tisků Jazových obrazů a dlouhého pásu digitálního tisku podél jednotlivých zdí výstavních prostorů. Uprostřed místnosti se pak jako dominanta tyčí interaktivní Bílá hora. Návštěvníci mohou pomocí přimontované lanovky na horu odvážet vojáky a vybavení. Potom se mohou do bitvy i zapojit obsluhou jednoho ze svou vzduchových děl a snažit se nějakého toho vojáka trefit. 

Jaz při komentované prohlídce prozradil, že výstava je určena i dětem, ačkoliv obsah samotných komiksových stripů často používá sprostá slova. Ta sice na výběru z výstavy chybí, ale krve je na výstavě stále požehnaně. To už ale tak nějak k české historii patří.

Druhou výstavou ve Ville Pellé, jež se návštěvníkům otevírá ve stejný den, je Brrrain Freeze!!!. Umělci Julius Reichel a Namor Ynrobyv (vlastním jménem Roman Výborný) vystavují sérii pláten ohraničených pletivy a bublinkovými fóliemi. Výstava nabízí zajímavý kontrast barevné čistoty Namorových obrazů a informační a náplňové přesycenosti děl Reichelových. 

Výrazným prvkem jsou pak jakási zlověstná chapadla spouštějící se ze stropu v chodbě mezi sály. Jsou pokrytá něčím, co připomíná starověké egyptské hieroglyfy, ale zároveň i symboly dnešního globálního věku. Chapadla tvoří pomyslnou interaktivní překážku, jež dělí návštěvníky od uměleckých děl. 

Výstava Brrrain Freeze !!!.
Výstava Brrrain Freeze !!!.
Výstava Brrrain Freeze !!!.
Výstava Brrrain Freeze !!!.

Výstava Brrrain Freeze!!!