Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Byl chladný, bezohledný a někdy i krutý. Proč byste neměli minout dílo Thomase Manna


Německá instituce, která se stala československým občanem: jeden z nejvýznamnějších spisovatelů všech dob Thomas Mann | foto: Profimedia

Premium
O největších spisovatelích své doby hovořil jen v tom smyslu, že ve srovnání s ním mohou dosíci už jen „palmy méněcennosti“, a v německé literatuře byl ochoten poměřovat se jen s Goethem, pro nějž míval označení „ten z Výmaru“. Dámy a pánové, Thomas Mann. Nejlepší čtení na podzimní večery.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet tři měsíce zdarma

Přecitlivělý byl jako primadona a marnivý jako tenorista. Byl vztahovačný a samolibý, chladný, bezohledný a někdy dokonce krutý... To věru asi nejsou slova, která by vás na setkání s někým, kdo je jejich adresátem, navnadila. A to tím spíše, že je nepronesl někdo, kdo by snad byl nepřítelem dotyčného, ale naopak jeho bezmezný obdivovatel. A přece platí, že byste udělali nesmírnou chybu, kdybyste se za svých pozemských dní s kritizovaným neseznámili. Lhostejno totiž, kým byl. 

Napsal díla, která už navždy budou náležet k nepomíjejícím vrcholům světového písemnictví. Taková, ke kterým se lze stále znovu vracet a z požitku z nich čerpat jak radost, tak i sílu pro vlastní životní zápasy. Životy bez alespoň občasného kontaktu s někým či něčím skutečně velikým se jednoduše nutně stávají malými.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat