Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Čechomor chystá další desku. Poslechněte si jejich novou píseň

Kultura

  15:52
Přístí rok na jaře se na trhu konečně objeví nové album skupiny Čechomor. Jeho definitivní název sice dosud není znám, ale jedno je jisté - na čtyřech písních této folkloristicko-rockové kapely se podílel i věhlasný irský kytarista a producent Gerry Leonard.

Houslista a zpěvák Čechomoru Karel Holas. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Tento uznávaný muzikant na sebe prvně upozornil v roce 1983, kdy pomohl natočit demosnímek tehdy teprve šestnáctileté Sinead O'Connor, který předal kytaristovi U2, jenž si říká The Edge - výsledkem byl společný hit Heroin na soundtrack k filmu Captive a následně debutové album holohlavé irské rebelky The Lion and the Cobra.


Gerry Leonard posléze spolupracoval s Laurie Anderson, Cyndi Lauper, Donnou Lewis či Sophie B Hawkins. V současné době je kapelníkem posledního seskupení Davida Bowieho a hraje se Suzannne Vega.

Na festivalu Rock for People vystoupila i kapela Čechomor

"My jsme s ním hledali nový zvuk skupiny Čechomor a výsledek nás velmi mile překvapil," tvrdí houslista a zpěvák Karel Holas. Jak bude znít Čechomor ročník 2011 si můžete exkluzivně poslechnout už teď - v písni Vojenský mundury, která vznikla na moravský lidový text z knihy Měl tatíček tři dcery.

Rok 2010 v obrazech

A jak se na tuzemský folklor tvářil irský hudebník, žijící už řadu let v USA? "Když si tuhle naši skladbu poslechl poprvé, tak překvapeně prohodil: 'Nikdy bych nevěřil, že česko-moravský folklor může být tak zajímavý!'" tvrdí Karel Holas.

Rozhovor s houslistou a zpěvákem Karlem Holasem najdete v magazínu Pátek v pátečním deníku

Autor: