Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česká stopa v populárním animovaném seriálu. Simpsonovi se v Portlandu svezli českou tramvají

Kultura

  16:30
PORTLAND - V americkém městě Portland jezdí tramvaje Škoda 10T české výroby. Když tedy kultovní animovaná rodinka do města zavítala, tramvají se projela. Nejde přitom o jedinou českou stopu v seriálu.

Česká tramvaj v seriálu Simpsonovi. foto: Prima Cool

V 6. díle 31. série seriálu Simpsonovi zavítá rodina do Portlandu. Okolo čtrnácté minuty stopáže vystoupí z tramvaje Škoda 10T. Těch nyní jezdí v Americe rovných 10. Škoda je za oceán vyvezla mezi roky 2001 až 2003. Tři skončily v Tacomě a sedm jich brázdí právě Portland. 

Seriál během svých třiceti sérií obsahoval celou řadu narážek na Českou republiku. V jednom z dílů Šáša Krusty vypráví pověst o pražském Golemovi, v jiném zase postava Carla vypráví o své pražské misi, kde „oddělala pár Čechů“. Intelektuální narážku pak reprezentuje Homerova verze pochodu Vjezd gladiátorů od českého skladatele Julia Fučíka, jež se objevila v páté sérii. 

V Simpsonových také vystoupila česká zpěvačka Markéta Irglová, jež spolu s Irem Glenem Hansardem získali Oscara za filmovou píseň Falling Slowly. Irglová je stále jedinou Češkou, která se v seriálu objevila.

V rámci spolupráce tvůrců Simpsonových s fotbalovým klubem Chelsea vzniklo i pět portrétů hráčů ve stylu žluté rodinky. Jedním z portrétovaných byl i brankář Petr Čech.

Simpsonovi

Simpsonovi jsou nejdéle běžícím animovaným seriálem (debutovali v roce 1989), nejdéle běžícím americkým sitcomem, mají ze všech seriálů nejvíce světových celebrit v epizodních rolích a také obdrželi neuvěřitelných 95 nominací na prestižní televizní ceny Emmy a řadu z nominací také proměnili. 

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
PLC PROGRAMÁTOR (30-50.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč

Mohlo by vás zajímat