Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

České kroje na Madison Avenue. Pouliční festival přilákal tisíce lidí

Kultura

  13:07
NEW YORK - Tradiční český pouliční festival v New Yorku přilákal v sobotu na roh 83. ulice a Madison Avenue tisíce lidí. Za slunného počasí si tu mohli poslechnout několik hudebních skupin, u stánků s jídlem, neustále obležených zájemci, zase ochutnat české speciality či nakoupit české knihy, filmy nebo hudbu. Akci pořádalo newyorské České centrum.

Český pouliční festival v New Yorku foto: ČTK

Festival moderovala herečka Zuzana Stivínová, která v New Yorku nyní žije. Vystoupily na něm například skupiny Už jsme doma (UJD), Zuby nehty či November 2nd. Kromě nich návštěvníkům festivalu, na kterém místy nebylo k hnutí, zahrálo těleso Harmcore Jazz Band či místní slovenský folklorní soubor Pajtáši.

Pouliční festival

Český pouliční festival v New Yorku se poprvé uskutečnil v roce 1998 u příležitosti 80. výročí založení samostatného Československa. Slavnosti se každoročně účastní několik tisíc lidí. Pouliční festivaly národnostních menšin jsou newyorskou specialitou. K těm nejslavnějším patří irský průvod na den svatého Patrika či slavnosti Portoričanů nebo newyorských Italů.

"Byly tam všechny možné žánry hudby, swing, starší rock, současný rock, byl tady program pro děti, které odchází s balonky a úsměvem, tak doufám, že jsou všichni spokojení," řekla ČTK programová ředitelka newyorského Českého centra Pavla Niklová. Podle ní si lidé hodně pochvalovali koncerty skupin Zuby nehty a Už jsme doma, která je nyní na severoamerickém turné.

Už jsme doma se vrátili 'domů'
Podle Romka Hanzlíka, někdejšího člena Už jsme doma a dnes majitele agentury, která kapelu zastupuje, bylo pro skupinu vystoupení na pouliční slavnosti neobvyklé. Běžně ve Spojených státech jako hlavní kapela koncertů hraje pozdě večer. Pro zpěváka, kytaristu a klávesistu UJD Miroslava Wanka pak mělo vystoupení i osobní rozměr.

V New Yorku kdysi strávil tři roky a na současném turné si známá místa připomněl. Páteční koncert, na kterém se k UJD připojily Zuby nehty, se konal v brooklynském klubu Knitting Factory, který je kousek od místa, kde tehdy Wanek bydlel. "Tady na Park Avenue a 76. ulici zase bydleli rodiče mojí tehdejší manželky. Takže tady za rohem to taky znám velmi dobře. Takže jsem si říkal, že to je úžasná shoda okolností, že se tato místa vyskytla v rámci jednoho turné," uvedl.

Autoři: ,