Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Český film Poupata má cenu z festivalu v Chicagu

Kultura

  12:00
CHICAGO/PRAHA - Porotci snímek ocenili v sekci začínajících autorů a druhých filmů New Director Competition.

Vladimír Javorský ve filmu Zdeňka Jiráského Poupata

Scenárista a režisér Zdeněk Jiráský si odváží z 47. ročníku mezinárodního festivalu v Chicagu cenu Stříbrný Hugo. Hlavní cenu Zlatého Huga získal v sekci snímek Maďara Petéra Bergendyho s názvem Zkouška, napsali organizátoři festivalu na webových stránkách akce.

"Chicagský filmový festival je nejstarší na severoamerickém kontinentu a v minulosti objevil pro filmový svět celou řadu špičkových režisérů z různých zemí," uvedla mluvčí filmu Helena Hejčová.

Želízko v ohni Evropských filmových cen

Sociální drama Zdeňka Jiráského dříve získalo i Českého lva za nejlepší film roku 2011. Poupata získala již před týdnem podobnou cenu na festivalu v jihokorejském Pusanu, kde vyhrála v konkurenci s dalšími sedmi snímky z celého světa.

Vánoce na pokraji katastrofy. Matka Kamila, syn Honza, těhotná dcera Agáta, hráčskou vášní posedlý otec Jarda a jejich nečekaná návštěvnice věští z olova budoucnost.

Kromě dalších festivalů se film dostal také do užšího výběru jedné z prestižních filmových soutěží - 25. ročníku Evropských filmových cen (EFC). Finále EFC bude 1. prosince na Maltě.

Autoři: ,

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...