Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Český stát získal lunetu Karla Škréty, stála 4 a půl milionu

Kultura

  10:11
PRAHA - Český stát získal pro Národní galerii v Praze lunetu z cyklu O svatém Václavovi od Karla Škréty. Olejomalba nesoucí název Zlický kníže Radslav se pokořuje sv. Václavu byla v nabídce včerejší aukce v pražském Topičově salonu, stát ale využil předkupní právo. Konečná cena byla stanovena na 4,6 miliónu korun.

Obraz Karla Škréty - Zlický kníže Radslav se pokořuje sv. Václavu. foto: Reprofoto

Nejdražším obrazem včerejší aukce se stala olejomalba Rudolfa Kremličky Tři ženy v lázni, která se vydražila za 5,4 milionu korun. K ceně se ještě připočítává aukční přirážka ve výši 18 procent. Vyvolávací cena přitom byla 2,6 milionu korun.

Národní galerie chystá výstavu věnovanou Škrétovi
Národní galerie (NG) o jednu z maleb, jež patří k nejkvalitnějším z celého Škrétova cyklu, stála i proto, že významnému baroknímu malíři připravuje na podzim velkou výstavu. Olejomalba pochází z majetku Jiřího Lobkowicze. Podle zákona muselo být dílo jako kulturní památka před prodejem nabídnuto státu, ministerstvo kultury předkupní právo uplatnilo.

Podzimní Škrétova retrospektiva přinese téměř 400 exponátů, které budou vystaveny v Jízdárně Pražského hradu a ve Valdštejnské jízdárně. Výstavě předchází rozsáhlý průzkum Škrétovy tvorby a života. Díky němu se například podařilo dohledat neznámá Škrétova díla nebo poopravit jeho životopisné detaily.

Na aukci, kterou pořádala společnost 1. Art Consulting, se mohli zájemci účastnit dražby 51 uměleckých předmětů, celková vyvolávací cena činila zhruba 40 milionů korun. Někteří ze sběratelů a zájemců usilovali o díla na místě, jiní "přihazovali" po telefonu. Několik obrazů se vydražilo za více než milion korun.

Filla, Zrzavý, Kupka...
Druhým nejdražším obrazem aukce se stalo s cenou pět milionů korun dílo Emila Filly Zátiší s ovocem, pohárem a lahví oleje z roku 1925. Vyvolávací cena byla o 200 tisíc korun nižší. Pětimilionové hranici se přiblížil i obraz Jana Zrzavého Dvůr v Kácově z roku 1940, které zájemce získal za vyvolávací cenu 4,8 milionu korun. Za více než tři miliony korun se pak vydražila olejomalba Františka Kupky L'étang (Rybník) z roku 1905, když vítězný zájemce k vyvolávací ceně 2,7 milionu korun "přihodil" 350 tisíc korun.

V nabídce včerejší aukce byla i díla dalších známých autorů českého malířství, jako jsou Josef Čapek, Václav Špála, Jindřich Štyrský, ale i obrazy z druhé poloviny 20. století, například Jiřího Koláře či Václava Boštíka. Téměř čtvrtina nabízených položek je restitucí z NG nebo pochází z významných sbírek, jako byla sbírka továrníka Jindřicha Waldese či Vincence Kramáře.

S večerními aukcemi začala společnosti 1. Art Consulting loni po vzoru světových metropolí. Draží se při nich jen málo děl, tři až pět desítek, avšak vybírají se špičková díla starého a moderního umění. Zejména jarní dražba byla mimořádně úspěšná, prodal se na ní loňský nejdražší obraz, Zhroucené vertikály Františka Kupky byly vydražené za 22 milionů. Tato jediná aukce se postarala o rovnou čtvrtinu celkového obratu aukčních síní za prvního půl roku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!