Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Chrám sv. Barbory i Jezuitskou kolej rozezní hudba

Kultura

  11:18
Koncerty komorní hudby v úžasné atmosféře chrámu svaté Barbory. To vše nabídne čtvrtý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Kutná Hora 2011. Přehlídka se uskuteční od 4. do 11. června. Představí se tu špičkoví světoví i domácí umělci, mimo jiné japonský houslista Daishin Kashimoto, francouzský klarinetista Michel Raison nebo ruský pianista Konstantin Lifschitz.

Violoncellista Jiří Bárta

Festival je svým způsobem v Česku ojedinělý. Je založený na principu tvůrčí dílny. Na pozvání violoncellisty Jiřího Bárty přijíždějí každoročně počátkem června do Kutné Hory vynikající domácí a zahraniční sólisté, aby zde v průběhu jednoho týdne intenzivně zkoušeli a večer předvedli své umění při celkem devíti koncertech.

Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře.

Většinu koncertů letos organizátoři umístili do chrámu svaté Barbory. "Díky pódiu a akustické zástěně, kterou jsme si nechali vytvořit, vznikl prostor, kterým jsme byli úplně nadšeni a který se rovná koncertnímu sálu," řekla ředitelka festivalu Alena Turková.

Koncerty

KAPLE BOŽÍHO TĚLA
4. 6.
Barberovo Adagio ze Smyčcového kvartetu

8. 6 Tango Nuevo argentinského skladatele Astora Piazolly

CHRÁM SVATÉ BARBORY
5. 6. J. S. Bach "Umění fugy”
Konstantin Lifschitz

6. 6. Camille Saint Saëns, "Karneval"

7. 6. Beethoven a Smetana

Daishin Kashimoto – housle, Konstantin Lifschitz – klavír, Jiří Bárta – violoncello


9. 6. Brahms a Schumann

10. 6. Beethoven podruhé
Trojkoncert pro housle, violoncello a klavír

JEZUITSKÁ KOLEJ
11. 6. Schubertův Kvintet

ZÁKLADNÍ UMĚLECKÁ ŠKOLA
11. 6. Betty Lee & Beadbeat

více na www.mfkh.cz

Pozvání na festival přijali fenomenální japonský houslista Daishin Kashimoto, francouzský klarinetista Michel Raison, potřetí přijede klavírista Konstantin Lifschitz, Komorní filharmonie Pardubice s dirigentem Markem Ivanovićem, ale také vám již dobře známi sóloví umělci: Roman Patočka, Karel Untermüller, Radek Baborák a další.

Jedinečným zážitkem bude podle organizátorů například 5. června Lifschitzův koncert, na němž umělec zahraje Bachovu skladbu Umění fugy. "Poprvé budeme mít varhany, na které zahraje Drahomíra Matznerová a poprvé budeme mít orchestrální večer v Barboře, kde se představí pardubická komorní filharmonie s dirigentem Marko Ivanovičem," jmenovala Turková několik novinek letošního ročníku.

Mezinárodní hudební festival Kutná Hora, který se koná pod záštitou prezidentovy manželky Livie Klausové, není jedinou významnou hudební akcí pořádanou pravidelně ve městě.

Od 18. do 26. června na něj naváže hudební festival Operní týden, jenž nabídne vážnou hudbu i muzikál. Přehlídka vznikla z iniciativy kutnohorského rodáka a patriota, dirigenta Františka Drse. Pořadatelé při ní využívají pro hudební produkce historické kulisy Kutné Hory. Na festival zvou přední české a zahraniční interprety.

Kolik za koncert zaplatíte?

Vstupné: 250,- Kč
Důchodci, studenti a držitelé průkazů ZTP 150,- Kč
Abonentní vstupenka pro 9 koncertů 900,- Kč

více na www.ticketpro.cz

Autor: