Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Christopher Lambert pro LN: My bílí nejsme lidi, ale komodita

Kultura

  12:01aktualizováno  14:54
PRAHA - Uznávaná francouzská režisérka Claire Denisová obsadila do svého nového filmu Sama v Africe i Christophera Lamberta a vybrala pro něj roli farmáře, který se v nejmenované africké zemi narodil. Pro herce, který se proslavil rolí Tarzana, šlo o návrat do stejných míst.

Christopher Lambert foto: Reprofoto

Původní název nového filmu o hroutící se Africe zní Bílý materiál. "To jsme my, bílí. Nejsme lidi, ale komodita. Nahraditelní, vyměnitelní," říká Christopher Lambert v rozhovoru pro Lidové noviny.

LN Jako Tarzan a Highlander jste se stal jedním ze sexsymbolů 80. let. Trochu mě překvapuje mě, jak dobře pořád vypadáte – tím spíš, když v Sama v Africe hrajete hrajete člověka unaveného a zničeného...

Jistě, tam to byla součást role. André je skutečně na pokraji nervového zhroucení, musí takhle vypadat. V jiném svém loňském filmu, L'homme de chevet, hraju taky dost ubitého chlapa, bývalého boxera. To je prostě moje práce. Ale nebojte se, kvůli filmům se neničím.

LN André prochází stejně jako africká země, kde žije, velkými problémy. Jak probíhalo natáčení?

Točili jsme v Kamerunu, na africké poměry tam byl docela klid a mír. Ale obecně řečeno Afrika sedí na časované bombě. Ne jenom kvůli rozporům mezi černošským a bělošským obyvatelstvem, ale i kvůli nejrůznějším guerillám a klanovým válkám. Na některých místech v Africe by režisérce Claire Denis točit nedovolili, i kdyby tam natáčet chtěla, protože je tam prostě příliš nebezpečno. Ale Kamerun naštěstí zůstává v pohodě.

Christopher Lambert ve filmu Sama v Africe

LN Claire Denis v Kamerunu vyrůstala, postkolonialismus je pro ni velké téma. Jak se k němu stavíte vy? Narodil jste se v době, kdy se tahle otázka skloňovala ve všech pádech.

Věřím, že Sama v Africe dobře ukazuje, co se ve světě děje. Ten film říká, že od lidí nemůžete pořád jen brát bez toho, abyste jim něco taky dali. Když do nějaké země nakráčíte se sliby, že ji rozvinete, ale nic pro to neuděláte a jen si odvezete všechny přírodní zdroje, ropu, zlato, diamanty, chudí budou ještě chudší, jedno procento bohatých ještě bohatší a vláda zůstane zatlačená do kouta investory. Když půjde každý jen za svým cílem, ta země umře.

Lidé jen chtějí svůj podíl. Západní země po koloniální éře rozežírá pocit viny, a tak své dveře otevírají přistěhovalcům. Slibují jim, že se u nich budou mít líp. Ale to je lež, falešný sen. To, po čem přistěhovalci touží, je moct se vrátit domů a žít líp tam, ne tady u nás. Je nesmyslné poskytovat jim lepší podmínky v Evropě: potřeba je naopak pomoci jim u nich doma, rozvíjet jejich země. To byl taky původní princip kolonialismu, ale nikdy se ho nepodařilo realizovat.

LN André a Maria, kterou hraje Isabelle Huppert, v Africe farmaří. Jsou to tedy negativní postavy? Vykořisťují své zaměstnance?

No, platí jim, i když rozhodně ne tolik, kolik by si ti zaměstnanci zasloužili. Isabellina postava té zemi nerozumí, přijela tam teprve před dvaceti lety. André se tam už narodil, jeho děda tam kdysi přijel pěstovat kávu. Takže André tu zemi dokáže vnímat a ví, že tentokrát se děje opravdový průšvih. Buď zemi vrátí lidem a zmizí, nebo je mrtvý. Maria to nevidí, myslí jen na žně. A na žně už není čas. To je ten rozdíl mezi mou a Isabellinou postavou. André ví, že už si nemůže vybírat.

LN Jak jste roli Andrého získal?

Claire mě kontaktovala přes agenta, setkali jsme se, řekla mi, o čem ten film bude. I když ještě nebyl hotový scénář, řekl jsem, že do toho jdu: pro spolupráci s ní bych udělal cokoliv. Mám její filmy moc rád. Pak jsem si scénář přečetl a byl skvělý. Claire se vyjadřuje pocity a obrazy, ne prostřednictvím dialogů a vysvětlováním.

malá - Christopher LambertLN V originále titul znamená "bílý materiál". Co to je?

To jsme my, bílí. Nejsme lidi, ale komodita. Nahraditelní, vyměnitelní.Zabiješ jednoho, přijdou další.

LN Sama v Africe běželo na festivalech v Benátkách a v Pusanu. Byl jste tam?

V Benátkách ano. Film byl přijatý fantasticky, spousta novinářů mi tvrdilo, že musí něco vyhrát. Ale soutěž byla nabitá jinými skvělými filmy, byl to prostě těžký ročník.

LN S Claire Denis jste pracoval poprvé. Jak byste ji srovnal s jinými režiséry?

Působí velmi klidně a vyrovnaně, ale je zároveň plná vášně. Je soustředěná, miluje herce, miluje filmařinu. Umí se rozhodovat sama – a pak jde úplně na doraz, svá rozhodnutí nezpochybňuje. Jít na doraz je podle mě důležité, zvlášť u témat jako jsou ta v Sama v Africe.

LN Prý nemůžete nosit kontaktní čočky, nosíte brýle. Když je nemůžete mít na natáčení, hrajete naslepo...

Mám slabý zrak, ale nejsem slepý. To, že nemůžu nosit čočky, je svým způsobem štěstí, protože se pak můžu soustředit na to, co dělám, na herce, který stojí proti mně. Jsem s ním ve své bublině, nevnímám štáb ani nic okolo. I kdybych čočky nosit mohl, asi by to bylo stejné. Natočil jsem i filmy, kde jsem mohl nosit brýle, a pracoval jsem úplně stejným způsobem. Když hrajete, nemyslíte na nic než na svou roli, musíte se v někoho proměnit.

LN Proslavil jste se rolí Tarzana, kterou jste točil také v Africe. Jak na to vzpomínáte?

Když jsem tentokrát přistál v městě Douala, zarazilo mě, že se tam za skoro třicet let nic nezměnilo. Ty samé domy, prašné cesty, stejná bída. To dokazuje, co říkám: peníze nejdou k obyčejným lidem. Jednou to celé bouchne. Ale co se mi na Claiřiných filmech líbí je to, že ona nedělá rozdíly mezi černými a bílými. Nebere si servítky. Za tuhle situaci můžou obě strany. Co si třeba myslet o černošském prezidentovi, který je miliardář a žije ve Švýcarsku, zatímco jeho země umírá? Není o nic lepší než bílí kolonialisté. Dobro a zlo existují na obou stranách – a tak to ukazuje i Claire.

LN Vedle Tarzana jste slavný i díky postavě Highlandera. Na internetu se šeptá, že se chystá další část. Jak to tedy vypadá?

Nevím o tom nic víc než to, že se o další části mluví. Fámy nelžou, ale ještě nic není dohodnuté.

Kdo je Christopher Lambert

Francouzský herec (*1957), který se proslavil zejména rolí Connora MacLeoda ve filmu Highlander. V roce 1984 hrál hlavní roli ve filmu Tarzan / Příběh Tarzana, pána opic. V roce 1986 získal cenu César v kategorii nejlepší herec za výkon ve filmu Podzemka režiséra Luca Bessona.