Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dagmar Havlová pojede do Francie s Cirkusem Havel

Kultura

  15:00
BRNO - Brněnské Divadlo Husa na provázku uvede mezinárodní verzi hry Cirkus Havel na avignonském festivalu ve Francii.

Dagmar Havlová s pamětní medailí upomínající na Václava Havla foto: Reuters

S herci z Provázku pojede do Francie i vdova po někdejším prezidentovi Dagmar Havlová, uvedl ředitel divadla Vladimír Morávek.

Morávek je také režisérem a společně s Petrem Oslzlým i scenáristou hry. Ta je postavena jako koláž ze všech Havlových her. Havel dal umělcům z Provázku ke zpracování jeho textů plný souhlas a na základě dlouholeté důvěry jim nechal naprostou uměleckou svobodu.

Václav Havel a Vladimír Morávek na podzim 2008, kdy představili projekt Cirkus Havel

Při francouzské poctě dramatikovi a zesnulému prezidentovi Václavu Havlovi se spojí dva významné festivaly, mezinárodní divadelní Festival d'Avignon a festival cestujících divadel Villeneuve en Scene.

Havel po uvedení v Avignonu toužil

V neděli 15. července uspořádají oba festivaly umělecké setkání věnované Václavu Havlovi. V tento den se počítá s premiérou mezinárodní verze hry Cirkus Havel, kterou s brněnskými herci zahrají i mladí divadelníci z Francie. Uskuteční se i vernisáž fotografií Bohdana Holomníčka, který byl Havlovým fotografem, a celý den se budou číst Havlovy hry. Brněnští divadelníci ve Francii zahrají ještě devět repríz.

"Je to velký závazek. Divadelníci pokládají festival v Avignonu za jakousi baštu moderního evropského divadla. Václav Havel vždy moc toužil po tom, aby se Cirkus Havel v Avignonu hrál. To, že se to podařilo, je triumfem pro všechny, kteří chtěli Václavu Havlovi vzdát čest," řekl Vladimír Morávek.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!