Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dagmar Havlová pojede do Francie s Cirkusem Havel

Kultura

  15:00
BRNO - Brněnské Divadlo Husa na provázku uvede mezinárodní verzi hry Cirkus Havel na avignonském festivalu ve Francii.

Dagmar Havlová s pamětní medailí upomínající na Václava Havla foto: Reuters

S herci z Provázku pojede do Francie i vdova po někdejším prezidentovi Dagmar Havlová, uvedl ředitel divadla Vladimír Morávek.

Morávek je také režisérem a společně s Petrem Oslzlým i scenáristou hry. Ta je postavena jako koláž ze všech Havlových her. Havel dal umělcům z Provázku ke zpracování jeho textů plný souhlas a na základě dlouholeté důvěry jim nechal naprostou uměleckou svobodu.

Václav Havel a Vladimír Morávek na podzim 2008, kdy představili projekt Cirkus Havel

Václav Havel a Vladimír Morávek na podzim 2008, kdy představili projekt Cirkus Havel

Při francouzské poctě dramatikovi a zesnulému prezidentovi Václavu Havlovi se spojí dva významné festivaly, mezinárodní divadelní Festival d'Avignon a festival cestujících divadel Villeneuve en Scene.

Havel po uvedení v Avignonu toužil

V neděli 15. července uspořádají oba festivaly umělecké setkání věnované Václavu Havlovi. V tento den se počítá s premiérou mezinárodní verze hry Cirkus Havel, kterou s brněnskými herci zahrají i mladí divadelníci z Francie. Uskuteční se i vernisáž fotografií Bohdana Holomníčka, který byl Havlovým fotografem, a celý den se budou číst Havlovy hry. Brněnští divadelníci ve Francii zahrají ještě devět repríz.

"Je to velký závazek. Divadelníci pokládají festival v Avignonu za jakousi baštu moderního evropského divadla. Václav Havel vždy moc toužil po tom, aby se Cirkus Havel v Avignonu hrál. To, že se to podařilo, je triumfem pro všechny, kteří chtěli Václavu Havlovi vzdát čest," řekl Vladimír Morávek.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR 2D KONSTRUKÉR

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč