Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dagmar Havlová pojede do Francie s Cirkusem Havel

Kultura

  15:00
BRNO - Brněnské Divadlo Husa na provázku uvede mezinárodní verzi hry Cirkus Havel na avignonském festivalu ve Francii.

Dagmar Havlová s pamětní medailí upomínající na Václava Havla foto: Reuters

S herci z Provázku pojede do Francie i vdova po někdejším prezidentovi Dagmar Havlová, uvedl ředitel divadla Vladimír Morávek.

Morávek je také režisérem a společně s Petrem Oslzlým i scenáristou hry. Ta je postavena jako koláž ze všech Havlových her. Havel dal umělcům z Provázku ke zpracování jeho textů plný souhlas a na základě dlouholeté důvěry jim nechal naprostou uměleckou svobodu.

Václav Havel a Vladimír Morávek na podzim 2008, kdy představili projekt Cirkus Havel

Při francouzské poctě dramatikovi a zesnulému prezidentovi Václavu Havlovi se spojí dva významné festivaly, mezinárodní divadelní Festival d'Avignon a festival cestujících divadel Villeneuve en Scene.

Havel po uvedení v Avignonu toužil

V neděli 15. července uspořádají oba festivaly umělecké setkání věnované Václavu Havlovi. V tento den se počítá s premiérou mezinárodní verze hry Cirkus Havel, kterou s brněnskými herci zahrají i mladí divadelníci z Francie. Uskuteční se i vernisáž fotografií Bohdana Holomníčka, který byl Havlovým fotografem, a celý den se budou číst Havlovy hry. Brněnští divadelníci ve Francii zahrají ještě devět repríz.

"Je to velký závazek. Divadelníci pokládají festival v Avignonu za jakousi baštu moderního evropského divadla. Václav Havel vždy moc toužil po tom, aby se Cirkus Havel v Avignonu hrál. To, že se to podařilo, je triumfem pro všechny, kteří chtěli Václavu Havlovi vzdát čest," řekl Vladimír Morávek.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!