Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Diváci ohlásili pirátku, natáčela Bathory

Kultura

  12:42
PRAHA - Uvědomělí diváci v multikině Palace Cinemas ve Slovanském domě v Praze odhalili v sobotu pokus o ilegální natočení velkofilmu Bathory. Na mladou dívku, která snímek natáčela na příruční kameru během odpoledního představení, upozornili zaměstnance kina a ochranku. Dívce se však podařilo před jejich příchodem uprchnout.

Hlavní představitelka velkofilmu Bathory. foto: Bontonfilm

"V této souvislosti jsme ve všech našich kinech zpřísnili bezpečnostní opatření a kontrolu sálů v průběhu projekcí," řekl k tomu ředitel sítě multikin Palace Cinemas David Horáček.
Podle ředitelky České protipirátské unie Markéty Prchalové je to v poslední době už druhý případ, kdy byla osoba pořizující pirátský záznam odhalena ještě v kině.

Neoprávněné pořizování záznamu filmu na kameru či obdobné zařízení přímo při jeho promítání v kině je označováno pojmem camcording. Camcording velmi úzce souvisí s internetovým pirátstvím, neboť to jsou právě takzvané kinoripy, tedy záznamy filmů pirátsky pořízené natočením v kině, které jsou i přes svou zpravidla obrazově i zvukově nízkou kvalitu zdrojem prvních
kopií na internetu. Masivní rozšíření prostřednictvím rozličných sítí a
serverů je obvykle otázkou pouhých hodin či několika málo dnů.

"Je to známkou toho, že provozovatelé kin začínají pirátství vnímat jako svůj velký problém," řekla a ocenila pozornost diváků. "Je příjemné vědět, že přes všudypřítomnou lhostejnost se najdou lidé, kteří vnímají film, a především český film, jako hodnotu a jsou ochotni zasáhnout na jeho ochranu," dodala Prchalová.

Nejdražší film v historii české kinematografie s rozpočtem zhruba 320 milionů korun měl světovou premiéru v rámci MFF Karlovy Vary a do běžné distribuční sítě byl nasazen ve čtvrtek 10. července. Během prvního víkendu ho v českých a slovenských kinech zhlédlo celkem 112.593 diváků.

Velkou pozornost loni v červenci vzbudilo ilegální natočení snímku
Simpsonovi ve filmu přímo v den jeho premiéry v ČR a jeho následné umístění na internet.

Devatenáctiletého mladíka z jižních Čech policie rychle vypátrala a soud ho nepravomocně odsoudil k devíti měsícům vězení s podmínkou na dva roky a k povinnosti nahradit způsobenou ztrátu, kterou Bontonfilm vyčíslil na 5,5 milionu korun. Nakonec se ale "pirát" s distribuční společností dohodl na mimosoudním vyrovnání a zaplacení 150.000 korun.

Podle manažerky pro právní agentu České protipirátské unie ČPU Lada Hečková. Hečkové se piráti nevyhýbají ani českým filmům - novinky v kině se stávají vítanou kořistí. Podobným způsobem byly zcizeny a umístěny na internet například tituly Rafťáci, Ro(c)k podvraťáků, Obsluhoval jsem anglického krále či Venkovský učitel.

Autor: