Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Divadelní festival německého jazyka zve do Berlína

Kultura

  20:00
PRAHA - Pražský divadelní festival německého jazyka letos na podzim pozve zájemce na výlet. Navštíví berlínskou Volksbühne a její inscenaci Mumly, mumly. "Tato oslava hereckého umění je k takovému účelu vhodná; trvá 90 minut a říká se v ní stále jedno slovo: Murmel, česky Mumly, což se nemusí tlumočit," řekla ředitelka přehlídky Jitka Jílková.

Hořké slzy Petry von Kantové. Představení, které čeští diváci znají i díky divadlu Komedie. foto: Reprofoto

Zájezd bude 13. října prologem k 17. ročníku této zavedené akce, která potrvá od 4. do 13. listopadu. Cena zájezdu i s dopravou bude pravděpodobně 700 korun, předprodej zahájí organizátoři 13. září. Ovšem vážní uchazeči mohou svá místa rezervovat okamžitě na adrese office@theater.cz.

Na letošním festivalu budou opět zastoupena divadla všech německy mluvících zemí. Pokud jde o švýcarskou účast, je prý ve hře několik možností, jedna z nich velice netradiční, ale zatím ji prý nelze zveřejnit. "O přesných termínech a místech pohostinských vystoupení se definitivně rozhodne až po obhlídkách jednotlivých scén," dodala Jílková. Zatím nezná výši všech finančních příspěvků, s nimiž může pro letošní ročník počítat. Přesto poděkovala těm institucím a firmám, které svou podporu přislíbily už konkrétně.

Definitivní program v září

Jedna festivalová jistota je však známá už od února. Čtyřdílný opus podle Richarda Wagnera Prsten Nibelungův v podání loňského hosta Stefana Kaminského a jeho teamu Kaminski ON AIR. "Pevným bodem programu je i vítěz Ceny Josefa Balvína za inscenaci původního německy psaného textu, která vznikla na území České republiky v uplynulé sezoně. Letos ji podle verdiktu poroty získal projekt Arabská noc Rolanda Schimmelpfenniga v režii Martina Glasera a v provedení souboru Moravského divadla Olomouc," dodala ředitelka. Definitivní podobu programu oznámí na tiskové konferenci v září.

Objevit se v něm má i Evžen Oněgin v podání berlínské Schaubühne, jejíž členové budou hrát v jednom z barrandovských ateliérů. Hořké slzy Petry von Kantové Rainera Wernera Fassbindera má přivést Residenztheater z Mnichova a komedii Španělská mu(š)ka berlínská Volksbühne. Vídeňský Burgtheater uvede Rozbitý džbán Heinricha von Kleista. Dětem bude určena Červená Karkulka, s níž přijede Traffik Theater z Lucemburku.

Co se dělo před rokem

Na loňském divadelním festivalu německého jazyka představily v Praze své výjimečné inscenační počiny mezi předními scénami z Německa, Rakouska, Švýcarska, Lucemburska a Lichtenštejnska vídeňský Burgtheater, curyšský Schauspielhaus, mnichovská Kammerspiele a berlínský Deutsches Theater. Celkem šlo o 11 produkcí. Cenu Josefa Balvína převzali zástupci letos končícího Pražského komorního divadla za dramatizaci Legendy o svatém pijanovi v režii Davida Jařaba.

Autor: