Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Encyklopedie akčního filmu na Palmovce. Dianiškova bláznivá komedie v divokém tempu vrší nápady

Ve vězení s Havlem. Jan Patočka (Martin Hruška), na palandě Václav Havel (Daniel Krečmar), dole Vendula (Barbora Kubátová) a Adam Vacula | foto: Martin Špelda

Premium Recenze
Tomáš Dianiška je momentálně snad nejplodnější český dramatik, nedlouho po hře 294 statečných přichází s novým textem Encyklopedie akčního filmu, kterou nastudoval na Palmovce. Vrací se v ní opět do naší historie, a to poměrně nedávné – do doby vzniku Charty 77.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Autor se možná inspiroval známou povídkou Raye Bradburyho Burácení hromu o cestování v čase, kdy sebemenší zásah do minulosti může v budoucnu vést ke změnám k horšímu. Jeho hrdiny jsou dva youtubeři Mr. Hlad a Vašek (Adam Vacula a Tomáš Dianiška), kteří natáčejí internetový magazín o akčních filmech. Jsou jejich velkými fandy, mají v malíčku všechny hlášky, mechanismy a klišé tohoto žánru. 

Přesně s touhle výbavou si Dianiška umí výborně pohrát, takže začátek je svěží a svižný. Pak se inscenace trochu rozklíží a do přestávky se v ní střídají propady a vzestupy, druhá půlka je o hodně dynamičtější a zábavnější, ale není vyloučené, že si divák na Dianiškovu divočinu zvykne a přijme ji, protože z větší části vtipná je.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu
Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu

Sanytol je jedničkou u přípravků do kuchyně i koupelen, znáte ale dezinfekci na prádlo? Že ne? Zapojte se s námi do testování a vyzkoušejte novinku...