Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Do Prahy se vrací festival komiksu

Kultura

  15:00
PRAHA - Multimediální mezinárodní festival KomiksFEST! nabídne například besedu s animátory filmu Alois Nebel, výtvarné dílny s předními kreslíři či výstavu komiksových kreseb v pražském metru.

Instalace Davida Böhma ve stanici Pražského povstání foto: ČTK

KomiksFEST! 2011 potrvá od 28. října do 5. listopadu. I šestý ročník přehlídky má motto "Komiks unlimited!" a organizátoři v jeho duchu na první listopadový týden chystají prezentace a křty knih, výstavy, filmové projekce, divadelní představení, autogramiády nebo besedy s autory a výtvarníky.

Festival zahájí Open party v klubovně 2. patro. Hlavní část programu pak proběhne během 'komiksové soboty' 29. října v MeetFactory, kde návštěvníci mohou debatovat s autorem obálek Sandmana Davem McKeanem. Pozvání do české metropole přijal také francouzský výtvarník Pascal Rabaté či Frederik Peeters ze Švýcarska, autor známého komiksu Modré pilulky o vztahu s HIV pozitivní dívkou.

Mezi letošními festivalovými novinkami je pak výstava mladých českých tvůrců v prostorách pražského metra, premiéra houbařského leporela Karla Jerieho nebo divadelní zpracování slavné Barbarelly.

Německo-český duel

Z výstav budou letošnímu ročníku vévodit projekty dvojic. Institut Cervantes nabídne dialog mezi grafickým románem, jehož autorem je španělský kreslíř Paco Roca, a zábavnými komiksy Argentince Daria Adantiho a v Novoměstské radnici v centru města se usídlí "Draci z Východu." Jmenovitě se jedná o populárního slovenského výtvarníka Josefa "Danglára" Gertliho a Konstantina Komardina, který je nejen jedním z nejdéle působících komiksových tvůrců, ale zároveň je autorem celého vizuálu letošního festivalu. Pražský Goethův Institut pak nabídne německo-český duel mezi Anke Feuchtenbergerovou a Václavem Šlajchem.

Festival vyvrcholí 5. listopadu, kdy budou v deseti kategoriích uděleny výroční komiksové ceny Muriel pro nejlepší autory. Předsedou poroty je výtvarník Michael Rittstein.

Autor:

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...