Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Odešel tvůrce Dobrých holubů nebo Básníků. Miloval detektivky a byl také u zrodu Ulice

Dušan Klein foto: Archiv MF DNESMF DNES

Filmový režisér a scenárista Dušan Klein zemřel v neděli po dlouhé nemoci v jedné z pražských nemocnic. Bylo mu 82 let. Rozloučení se podle jeho syna Davida uskuteční v rodinném kruhu bez účasti veřejnosti.
  16:49

Dušana Kleina nejvíce proslavily filmy natočené ve spolupráci se scenáristou Ladislavem Pecháčkem – série komedií započatá v roce 1982 filmem Jak svět přichází o básníky nebo drama z protialkoholní léčebny Dobří holubi se vracejí (1988). „Básníci“ zaujali divácky vstřícným, přesto inteligentním humorem, romantickou linkou i ironickým postojem k vzdělávacím i jiným institucím. V případě Dobrých holubů, kteří jsou Kleinovým vrcholným dílem, se i díky špičkovému hereckému obsazení (Milan Kňažko, Rudolf Hrušínský, Miroslav Macháček, Vladimír Menšík, Jiří Hálek a další) podařilo vytvořit mrazivé svědectví o boji se závislostí, ale také s drtivým soukolím totalitní moci reprezentované metodami despotického vrchního ošetřovatele.

Dobová výpověď

Kritický osten namířený vůči dobovým poměrům se nejviditelněji projevil v satiře Vážení přátelé, ano (rovněž natočené podle předlohy Ladislava Pecháčka). Snímek, v němž Milan Lasica hraje letargického úředníka v podniku na výrobu zdravotní keramiky, měl premiéru v říjnu 1989 a jeho sdělení tak částečně převálcovaly dějiny, i když zpětně se jedná o cennou dobovou výpověď.

Zemřel režisér Básníků Dušan Klein, do filmového nebe odešel ve věku 82 let

Ke své nejúspěšnější epoše se Dušan Klein propracoval především od detektivek, které natáčel v 70. letech. V roce 1970 natočil první z nich pod názvem Jeden z nich je vrah, následovaly například Tajemství zlatého Buddhy (1973), Případ mrtvého muže (1974) nebo Případ mrtvých spolužáků (1976). Detektivnímu žánru zůstal Klein věrný i po revoluci, kdy vytvořil mj. populární televizní cyklus Hříchy pro pátera Knoxe podle předlohy Josefa Škvoreckého. Při premiéře v roce 1992 se seriál vysílal živě a diváci měli možnost odpovědět na soutěžní otázku. Správnost své dedukce si pak mohli ověřit v závěru každé epizody. Televizní diváci vděčí Kleinovi také za seriál Ulice, u jehož zrodu stál. Z jeho televizní tvorby je nicméně nejvíce ceněno trojdílné drama I ve smrti sami (2003), odehrávající se v Berlíně během let 1940–42. Vedle množství televizních filmů se Klein po roce 1990 vracel i k tvorbě pro kina, například hrabalovskou adaptací Andělské oči z roku 1994.

Přežil terezínské ghetto

Počátek životní dráhy Dušana Klena byl pohnutý – narodil se 27. června 1939 ve slovenských Michalovcích a rodiče se s ním a dvěma jeho staršími bratry museli skrývat před hrozbou transportů. Rodině pomohl mimo jiné farář, který bratry ukryl pod jménem Ružiakovi. Tehdy byl také někdejší Julius přejmenován na Dušana a toto jméno už si ponechal. Jeho otec padl během partyzánských bojů a děti a matka transportu do Terezína nakonec neunikly. „Naštěstí jsme se už nedostali do jiného koncentračního tábora, dožili jsme v Terezíně do osvobození,“ vzpomínal Klein později.

Filmovou režii vystudoval Dušan Klein na pražské FAMU, kde po revoluci sám působil jako pedagog a získal zde titul profesora. V letech 1998–2002 byl vedoucím katedry režie.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...