Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dokument Láska v hrobě bude soutěžit v americkém Phoenixu

Kultura

  13:00
PRAHA - Celovečerní dokument Davida Vondráčka Láska v hrobě, čerstvě oceněný Českým lvem, byl vybrán do soutěžní sekce Světový film na dubnový festival v americkém městě Phoenix.

Z filmu Davida Vondráčka Láska v hrobě foto: AČFK

Lásku v hrobě ocenila Česká filmová a televizní akademie jako nejlepší dokument loňského roku. Tato melancholická romance o bezdomovcích zvítězila už na Festivalu nezávislého filmu v Římě. V Česku získala i Zlatého ledňáčka, cenu Trilobit, Cenu filmových kritiků a teoretiků a nejnověji i Českého lva.

Film je příběhem dvou lidí, kteří nalezli azyl v jedné z opuštěných hrobek na německém evangelickém hřbitově v Praze-Strašnicích. "Snímek o soužití třiatřicetileté bývalé prostitutky Jany a padesátiletého nezaměstnaného zedníka Jana vznikal se skromnými prostředky v letech 2007 až 2011. Bezdomovecký pár jsme sledovali od zařizování společného bydlení v hrobce, přes nucené vystěhování, život na ulici až po rozchod a smrt jednoho z protagonistů," říká o svém filmu David Vondráček.

RECENZI ČTĚTE ZDE:

Ještě před premiérou zemřel i druhý z protagonistů snímku. Podle Vondráčka vznikal během stovek natáčecích dnů v podstatě na koleně. "Pracovali jsme s malinkou kamerou, která dneska stojí v bazaru pět stovek, a dostali jsme se s ní až do hrobu," dodal režisér, který natočil 90 hodin materiálu. Svůj snímek uvedl na mnoha projekcích provázených besedami, ale s negativním ohlasem diváků se nesetkal. Lidé jsou prý tímto příběhem většinou fascinováni a berou ho se vším všudy jako Romea a Julii na dně.

Autoři: ,

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...