Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Dokumenty z Českého lva jsou na webu zdarma

Kultura

  10:59
PRAHA - Internetový portál www.DAFilms.com uvádí tento týden zdarma dokumentární filmy, které byly nominované nebo oceněné v rámci Českého lva. Pro zhlédnutí některých z nich je ale dobré si pospíšit, počet zhlédnutí je totiž omezen.

Pod sluncem tma, dokument Martina Marečka foto: Reprofoto

Pro prvních 200 diváků nabídne portál film Vše pro dobro světa a Nošovic, který zvítězil v letošním hlasování kritiků, a pro prvních 100 diváků vítězný snímek Českého lva, film Pod sluncem tma. „Tyto dva filmy jsou stále v kino a video distribuci, proto je počet streamů zdarma omezen. Zdarma ale budeme po celý týden nabízet dvacetiminutové ukázky z obou filmů a také šířit informace o tom, kde je teď možné filmy vidět v kinech či zakoupit na DVD,“ upřesňuje Jana Ptáčková z DAF. Zcela bez omezení jsou pak k vidění dokumenty Divadlo Svoboda, Nickyho rodina a Trafačka – Chrám svobody. 

Scénograf a dědeček Jiří Svoboda

Film o životě a díle světoznámého scénografa Josefa Svobody s názvem Divadlo Svoboda nabízí jedinečné archivní záběry. Svoboda má na svém kontě více než 700 inscenací, namátkou hostoval v newyorské Metropolitní opeře nebo v londýnské Covent Garden, ve světě je považován za nejznámější osobnost českého divadla.

Divadlo Svoboda - dokument o životě a díle scénografa Josefa Svobody

Spolu s Alfrédem Radokem a Václavem Kašlíkem vymysleli multimediální divadlo Laterna Magika. Režisérem Divadla Svoboda je především filmový střihač a vnuk Svobody Jakub Hejna, který ve filmu odkrývá i soukromý život svého dědy.

Pocta Wintonovi

Nickyho rodina je dílem slovenského režiséra, scenáristy a producenta Mateje Mináče, jehož fascinoval příběh záchrany téměř sedmi set českých a slovenských převážně židovských dětí před začátkem druhé světové války. Hlavní hrdina Nicholas Winton navíc o tomto svém příběhu záchrany, kdy falešnými adopcemi inscenovanými ve Velké Británii zachránil stovky životů, nepromluvil více než 50 let.

Sir Nicholas Winton, britský makléř a humanitární pracovník, se letos dožije úctyhodných 103 let. Díky Mináčovým filmům na toto téma se našly už desítky „Wintonových“ dětí. Některé představuje i tento dokument s hranými rekonstrukcemi.

Když Roman Týc oživoval Trafačku

Třetím filmem, který je možné streamovat, je dokument zachycují významný příběh umělců české výtvarné scény režiséra Saši Dlouhého. Trafačka byla původně prázdná a zčásti vyhořelá tovární hala v pražské čtvrti Vysočany, kterou v roce 2006 dostala do pronájmu skupina absolventů uměleckých škol.

Dokument Trafačka - Chrám svobody vypráví příběh jednoho z nejvýraznějších pražských kulturních center.

Film sleduje osobní proměny umělců „z Trafačky“, mezi nimi je například jeden ze zakladatelů české grafitti scény Jan Kaláb nebo Roman Týc z uskupení Ztohoven, který si v současné době odpykává trest ve vězení za pozměněnou grafiku na pražských semaforech.

Možnost vidět to nejlepší z českého dokumentu poslední roku mají lidé do konce týdne, tedy naposledy v neděli 11. března.

Autor: