Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Fantasy opera Čarokraj: netradiční Národní

Kultura

  21:18aktualizováno  22:38
PRAHA - Národní divadlo uvedlo premiéru rodinné fantasy opery Čarokraj českého skladatele Marka Ivanoviče. Tvůrci zavedli zájemce ještě před začátkem představení do bájného světa dosud neznámé říše v podzemí divadla, která se pak v plné kráse předvedla na jevišti před vyprodaným sálem. Dvouhodinová zábavná inscenace s pohádkovou scénou do sedadel přikovala nejen dospělé, ale i děti.

Tvůrci zavedli zájemce ještě začátkem do bájného světa dosud neznámé říše v podzemí divadla. foto: ČTK

"Děti jsou perfektními diváky, a pokud se budou na Čarokraj dívat až do konce, můžeme být spokojeni a možná i trochu hrdí," řekl před premiérou režisér Petr Forman, kterému se podle dnešních reakcí publika jeho přání splnilo.

K TÉMATU:

Na opeře na motivy dětské fantasy anglického spisovatele Geralda Durrella Mluvící balík s ním spolupracoval jako autor scény i jeho bratr Matěj. Její spolutvůrkyní byla autorka kostýmů Andrea Sodomková. Na libretu se kromě Petra Formana autorsky podíleli Ivan Arsenjev a Radek Malý.

Podle Ivanoviče se Čarokraj řídí zvláštními, operními zákony. "Neustále odněkud zní velká symfonická hudba, všichni tvorové se tu dorozumívají zvláštním způsobem zpěvu, každou chvíli se jakoby zastaví čas a jsme svědky písničky nebo árie. Svět opery je totiž pro mne Čarokrajem - místem, kde je možné cokoliv," řekl už dříve skladatel.

Přestože premiéra Čarokraje začínala až po sedmé hodině večerní, první diváci se na pražském nábřeží scházeli i s více než hodinovým předstihem.

Spřátelení obyvatelé Čarokraje totiž výjimečně svolili k prohlídce své podzemní říše a malé i velké zájemce osobně provedli tajemnými podzemními chodbami divadla. Poté už ale útroby divadla i jeviště potemněly a sálem se rozezněly první tóny opery.

Národní divadlo uvedlo premiéru rodinné fantasy opery Čarokraj českého skladatele Marka Ivanoviče.

Pozornost diváků od té chvíle patřila pěvcům, sboristům a tanečníkům v pestrobarevných a důmyslných kostýmech zvířat a bájných bytostí. Kromě ústřední trojice - odvážné Penelopky (Lenka Máčiková), zamilovaného Žabáka (Vladimír Javorský ) a sečtělého Papouše (Romal Janál) - se na jevišti představili lasičky, ptáci, jednorožci, kentauři, mořské panny, ale i tajemné zvíře zvané "čarotele".

Na pomyslné odvrácené straně Čarokraje pak stáli zákeřní vlkodlaci a bazilišci, kteří přepsáním posvátné knihy Čarokraje ohrozili celou říši. Po mnoha humorných peripetiích se trojici hrdinů podařilo vše uvést do pořádku, a diváci se tak dočkali šťastného konce, který autoři pojali jako pompézní finále zamilovaného filmu. Vysloužili si tak několikaminutový bouřlivý potlesk.

Kromě účinkujících měli úspěch i autoři kostýmů a scény, která se měnila téměř s každým výstupem. Jeviště v jednu chvíli "zaplavilo" moře s velrybou, aby se během několika minut změnilo v ostrov či doupě bazilišků.

Marko Ivanovič, šéfdirigent Komorní filharmonie Pardubice, je autorem řady scénických, rozhlasových a filmových skladeb. Spolupracoval s předními českými orchestry, například se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu nebo Pražskou komorní filharmonií. Je laureátem Mezinárodní soutěže mladých dirigentů G. Fitelberga. V ND se podílel například na inscenaci Glassovy Krásky a zvířete, s režisérem Milošem Formanem spolupracoval na inscenaci Dobře placená procházka.

Scenárista a dramaturg Ivan Arsenjev je podepsán pod řadou českých filmů - Pusinky, Indián a sestřička, Lištičky. Od roku 1993 jako hudebník, loutkoherec a scenárista putuje s Divadlem bratří Formanů.

DURRELLŮV MLUVÍCÍ BALÍK:

Mluvící Balík Geralda Durrela ilustrovaný Adolfem Bornem.

Durrellova kniha je psána v duchu klasické dětské fantasy literatury, ve které děti pronikají zásluhou neobvyklého setkání s mluvícím ptákem do říše Fantazie. Ta je zmítána vnitřními spory a je v ní potřeba nastolit spravedlnost a pořádek. Spisovatel nechal volně plynout svoji obraznost a čtenář se setkává s řadou přátelských i nepřátelských pohádkových bytostí, které mezi sebou řeší "lidské" spory.

Autoři: ,

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...