Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fantasy opera Čarokraj: netradiční Národní

Kultura

  21:18aktualizováno  22:38
PRAHA - Národní divadlo uvedlo premiéru rodinné fantasy opery Čarokraj českého skladatele Marka Ivanoviče. Tvůrci zavedli zájemce ještě před začátkem představení do bájného světa dosud neznámé říše v podzemí divadla, která se pak v plné kráse předvedla na jevišti před vyprodaným sálem. Dvouhodinová zábavná inscenace s pohádkovou scénou do sedadel přikovala nejen dospělé, ale i děti.

Tvůrci zavedli zájemce ještě začátkem do bájného světa dosud neznámé říše v podzemí divadla. foto: ČTK

"Děti jsou perfektními diváky, a pokud se budou na Čarokraj dívat až do konce, můžeme být spokojeni a možná i trochu hrdí," řekl před premiérou režisér Petr Forman, kterému se podle dnešních reakcí publika jeho přání splnilo.

K TÉMATU:


Na opeře na motivy dětské fantasy anglického spisovatele Geralda Durrella Mluvící balík s ním spolupracoval jako autor scény i jeho bratr Matěj. Její spolutvůrkyní byla autorka kostýmů Andrea Sodomková. Na libretu se kromě Petra Formana autorsky podíleli Ivan Arsenjev a Radek Malý.

Podle Ivanoviče se Čarokraj řídí zvláštními, operními zákony. "Neustále odněkud zní velká symfonická hudba, všichni tvorové se tu dorozumívají zvláštním způsobem zpěvu, každou chvíli se jakoby zastaví čas a jsme svědky písničky nebo árie. Svět opery je totiž pro mne Čarokrajem - místem, kde je možné cokoliv," řekl už dříve skladatel.

Přestože premiéra Čarokraje začínala až po sedmé hodině večerní, první diváci se na pražském nábřeží scházeli i s více než hodinovým předstihem.

Spřátelení obyvatelé Čarokraje totiž výjimečně svolili k prohlídce své podzemní říše a malé i velké zájemce osobně provedli tajemnými podzemními chodbami divadla. Poté už ale útroby divadla i jeviště potemněly a sálem se rozezněly první tóny opery.

Národní divadlo uvedlo premiéru rodinné fantasy opery Čarokraj českého skladatele Marka Ivanoviče.

Národní divadlo uvedlo premiéru rodinné fantasy opery Čarokraj českého skladatele Marka Ivanoviče.

Pozornost diváků od té chvíle patřila pěvcům, sboristům a tanečníkům v pestrobarevných a důmyslných kostýmech zvířat a bájných bytostí. Kromě ústřední trojice - odvážné Penelopky (Lenka Máčiková), zamilovaného Žabáka (Vladimír Javorský ) a sečtělého Papouše (Romal Janál) - se na jevišti představili lasičky, ptáci, jednorožci, kentauři, mořské panny, ale i tajemné zvíře zvané "čarotele".

Na pomyslné odvrácené straně Čarokraje pak stáli zákeřní vlkodlaci a bazilišci, kteří přepsáním posvátné knihy Čarokraje ohrozili celou říši. Po mnoha humorných peripetiích se trojici hrdinů podařilo vše uvést do pořádku, a diváci se tak dočkali šťastného konce, který autoři pojali jako pompézní finále zamilovaného filmu. Vysloužili si tak několikaminutový bouřlivý potlesk.

Kromě účinkujících měli úspěch i autoři kostýmů a scény, která se měnila téměř s každým výstupem. Jeviště v jednu chvíli "zaplavilo" moře s velrybou, aby se během několika minut změnilo v ostrov či doupě bazilišků.

Marko Ivanovič, šéfdirigent Komorní filharmonie Pardubice, je autorem řady scénických, rozhlasových a filmových skladeb. Spolupracoval s předními českými orchestry, například se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu nebo Pražskou komorní filharmonií. Je laureátem Mezinárodní soutěže mladých dirigentů G. Fitelberga. V ND se podílel například na inscenaci Glassovy Krásky a zvířete, s režisérem Milošem Formanem spolupracoval na inscenaci Dobře placená procházka.

Scenárista a dramaturg Ivan Arsenjev je podepsán pod řadou českých filmů - Pusinky, Indián a sestřička, Lištičky. Od roku 1993 jako hudebník, loutkoherec a scenárista putuje s Divadlem bratří Formanů.

DURRELLŮV MLUVÍCÍ BALÍK:

Mluvící Balík Geralda Durrela ilustrovaný Adolfem Bornem.

Durrellova kniha je psána v duchu klasické dětské fantasy literatury, ve které děti pronikají zásluhou neobvyklého setkání s mluvícím ptákem do říše Fantazie. Ta je zmítána vnitřními spory a je v ní potřeba nastolit spravedlnost a pořádek. Spisovatel nechal volně plynout svoji obraznost a čtenář se setkává s řadou přátelských i nepřátelských pohádkových bytostí, které mezi sebou řeší "lidské" spory.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat