Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Mezinárodní filmový festival Praha ocenil Charlese Aznavoura a Danielu Kolářovou

Kultura

  21:04
PRAHA - Francouzsko-arménský skladatel, šansoniér a herec Charles Aznavour a domácí filmová legenda Daniela Kolářová převzali ve čtvrtek večer ve Smetanově síni Obecního domu cenu Kristián za celoživotní přínos kinematografii. Začal tak 25. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest.

Daniela Kolářová s cenou Kristián. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Aznavour nahradil původně ohlášenou Catherine Deneuveovou, která se z účasti kvůli náhlé zdravotní indispozici omluvila. Její lékař jí cestu letadlem do Prahy nedoporučil. Ocenění za ni převzal francouzský velvyslanec Roland Galharague. „Vím, že Catherine by tu s námi dnes velice ráda byla. Určitě na nás teď myslí a je vděčná za tuto poctu,“ řekl.

Šansoniér Charles Aznavour a domácí filmová legenda Daniela Kolářová převzali...
Šansoniér Charles Aznavour a domácí filmová legenda Daniela Kolářová převzali...

Aznavour, který se proslavil jako zpěvák a skladatel, má za sebou i pozoruhodnou filmovou kariéru. Účinkoval ve více než šedesáti filmech, posledním bylo v roce 2006 drama Můj plukovník. Prosadil se i jako skladatel filmové hudby. Na plátně debutoval už v roce 1936 ve snímku Válka kluků. V roce 1957 mu úspěch přinesl film Hlavou proti zdi. Další větší roli měl ve filmu Donchuani (1958), s Lino Venturou exceloval ve filmu Taxík pro Tobruk (1960). Jedním z nejlepších filmů, kde hrál, byl film Střílejte na pianistu (1960) Françoise Truffauta. Poprvé živě v Praze vystoupil až v dubnu 2016, v Kongresovém centru se představí i tento pátek.

„Jsem moc rád, že jsem přijel. Nejsem tu poprvé, ale určitě se ještě vrátím,“ řekl třiadevadesátiletý umělec, když Kristiána převzal. V úvodu konstatoval, že mikrofon na pódiu není nikdy nastaven na jeho malý vzrůst.

Kolářová: U filmu jsem měla víc štěstí než rozumu

Daniela Kolářová se od poloviny 60. let objevila ve stovce filmů a televizních snímků a ve třech desítkách seriálů. „Považuji se spíše za divadelní herečku. U filmu jsem měla víc štěstí než rozumu. Ale setkala jsem se tam s báječnými lidmi,“ uvedla oblíbená herečka.

Na slavnostním zahájení Febiofestu hosté zhlédli černobíle natočené drama Sally Potterové Večírek. V hlavních rolích satirické konverzační komedie líčící pokrytectví vyšších vrstev britské společnosti se objevili Timothy Spall, Kristin Scott Thomasová, Patricia Clarksonová, Bruno Ganz a Cillian Murphy.

Febiofest uvede do 23. března v 15 sekcích přes 170 snímků. Pokračovat bude téměř do konce dubna v šestnácti městech. Ceny Kristián mají převzít také francouzští režiséři Arnaud Desplechin a Leos Carax. V čele 33členné poroty sekce Nová Evropa je zpěvačka Marta Kubišová.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!