Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Festival nad řekou slibuje víc než festival i víc než film

Kultura

  8:00
PÍSEK - Filmový Festival nad řekou slibuje víc než festival i víc než film. Organizátoři vybrali snímky tak, aby diváci mohli vnímat kinematografii v historických souvislostech a zároveň v těsné spolupráci s jinými druhy umění či společenskými vědami. Festival startuje už v pátek 30. července.

Festival nad řekou foto: Festival nad řekou

Cyklus Belle ÉpoqueMezinárodní multižánrový filmový festival v Písku uvede tři hlavní cykly - Belle Époque, Dějiny francouzské kinematografie a Polský film morálního neklidu (více o cyklech po kliknutí na obrázky v textu). Jejich hlavní náplní budou projekce filmů, doplňkem pak tematicky stejně zaměřené ukázky jiných druhů umění.

"Literatura, hudba, divadlo, výtvarná umění a lidské sny se konečně sloučili do jediného syntetického díla – filmu. Sledováním této evoluce reflektuje Festival nad řekou nejen jednotlivé umělecké složky, ale také to, jak se do velkých filmových děl otiskuje celosvětový společenský pohyb," uvádí organizátoři.

Cyklus historie franc. filmuPro návštěvníky festivalu jsou proto připraveny také koncerty, výstavy, divadla nebo tvůrčí dílny. Chybět nebudou ani přednášky a mezinárodní panelové diskuze. Organizátoři slibují neformální atmosféru a "blízká setkání" s domácími i zahraničními filmovými tvůrci.

K vidění i první filmové záběry bratrů Lumiérů
Vedle snahy zprostředkovat příjemnou letní atmosféru se tak Festival nad řekou profiluje jako akce, která chce přitažlivým způsobem zkoumat cesty k poznání filmového dědictví a vytvářet tak základ pro filmovou výchovu zaměřenou nejenom na studenty středních a vysokých škol, ale i na běžného diváka.

Cyklus Polský film morálního nekliduFestival nad řekou, jehož partnerem jsou také Lidové noviny, začíná v pátek 30. července a potrvá do 5. srpna. Zahajovací večer proběhne 31. července za účasti Jaroslava Duška a Chantal Poullain. Festival začne návratem do úsvitu dějin kinematografie a připomeneme filmy prvních 'realistů' bratří Lumiérů i prvního 'iluzionisty' George Mélièse.

Festival nad řekou

Festivalovou nabídku filmů čtěte ZDE.
Více informací o festivalu k přečtení ZDE.

Autor: