Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Festival Nova Rock 2009: Tuhle bitvu Metallica prohrála

Kultura

  8:00
NICKELSDORF - Metallica, Nine Inch Nails a Faith No More v jediný den? Open air festival Nova Rock ví, čím nalákat fanoušky.

Nine Inch Nails. Trent Reznor (vlevo) chce po aktuálním turné kapelu rozpustit. foto: ČTK/APČTK

Za pouhých pět let své existence se rakouský Nova Rock vyhoupl do první ligy evropských festivalů a ani letos nenechal nic náhodě. Chlubí se kvalitní organizací, desetitisíci návštěvníků z celé Evropy a nejzářivějšími rockovými hvězdami.

Nemohly chybět ani desítky stánků s preclíky, drahé špatné pivo (naštěstí pod míru), vytrvalý déšť, který v pátek v noci ponořil louky Pannonia Fields do hlubokého bláta, tuny odpadků a nechtěná legrace, pracovně nazvaná „při největším hitu vypadne proud“... Obvyklý festivalový standard. „Party ohne Ende“ skončila mohutnými ohňostroji až dnes nad ránem.

Poměr triček Metallica versus jiné kapely a skutečnost, že rakouský Nickelsdorf byl nejvýchodnější zastávkou turné metalových králů, dávaly tušit, kdo bude vládnout prvnímu dni. Tuhle iluzi ale úspěšně nabourali už po západu slunce Faith No More, aby ji na kousky roztrhali Nine Inch Nails. Tentokrát to Metallica neměla tak snadné.

Kam, kdy a za kolik v Praze

Už tuto středu 24. června se do Prahy chystají Nine Inch Nails. Na webových stránkách Artistmusicexchange.com je stále možné si rezervovat vstupenku k stání za pouhých 400 Kč. Je nutné ji vyzvednout v den koncertu v pokladnách vysočanské O2 areny. Středeční koncert může být na dlouhou dobu poslední; Trent Reznor se rozhodl činnost NIN ukončit.
V létě čeká české fanoušky také vystoupení obnovených Faith No More. Sestava z posledního alba v čele s Mikem Pattonem vystoupí v Praze v pondělí 17. srpna. Holešovická Tesla Arena hlásí ještě přes patnáct set volných vstupenek od 840 Kč.

Nostalgie? Ani náhodou
Po více než jedenácti letech obnovení Faith No More odstartovali stylově skladbou Reunited, předělávkou klasiky od dvojice Peaches & Herb. Mike Patton v rudém obleku a s elegantní bílou hůlkou byl dokonalým showmanem, aniž trpěla jeho schopnost uzpívat každý z oprášených hitů – a že se jich za odehranou hodinu a půl sešlo.

Na počet skladeb by patrně vyhrálo album Angel Dust (včetně vděčné Easy), ale kapela nezapomněla ani na osvědčené Epic, Evidence, Ashes to Ashes nebo Last Cup of Sorrow. Nostalgie? Ani náhodou. Všichni vypadali, jako by celá ta léta čekali jenom na tuhle chvíli.

Někdo znovu začíná, jiní se loučí. Trent Reznor oznámil, že po aktuálním turné půjdou Nine Inch Nails k ledu. Nemá cenu ho přemlouvat; stejně vás z páté řady neuslyší. Pro fanoušky tahle jinak smutná zpráva znamená také to, že na pražském koncertě uslyší největší hitovky dvacetileté kariéry.

Ve vizuálně úsporné, ale intenzivní show převažovaly agresivní skladby – v Mr. Self Destruct, Heresy, Wish nebo Merch of the Pigs byl Reznor k nezastavení, v ocelovém nebi skončilo alespoň pět stojanů na mikrofon. Nebrzdil ani v pomalejších Fragile nebo Hurt, s The Hand That Feeds přivolal prudký liják a v závěrečné Head Like a Hole jeho řádění udělaly přítrž vyšší mocnosti: v prvním refrénu vypadly pojistky a na scéně se rozhostilo ticho. Zaskočené publikum nedokázalo píseň bez hudebního doprovodu utáhnout, a tak se frontman musel rozloučit trochu jinak, než plánoval – byť v nejlepším.

Hvězdy z povolání
Déšť jako kulisa velkolepé světelné a pyrotechnické show úřadujících metalových králů Metalliky se nakonec docela hodil – alespoň zchladil horké hlavy značně společensky unavených „věrných“, kteří na své hrdiny čekali celý den v třicetistupňových vedrech.

Metallica nabrala s poslední deskou nový, ohnivý dech a dobře ví, čemu se má v setlistu vyhnout obloukem. Výsledkem je vyrovnaná půldruhé hodiny dlouhá show, pepřená skladbami Master of Puppets, No Remorse, Dyers Eve, zdomácnělým coverem od Misfits a famózním závěrem v podobě Seek & Destroy. Chladní profíci, rockové hvězdy z povolání.

Ale za to, že nepřijedou do Prahy, je tentokrát stihl trest z nejkrutějších: konfrontace s Nine Inch Nails a Faith No More.

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...