Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Festival promění Letnou v rajskou zátoku

Kultura

  9:47
PRAHA - V Letenských sadech mezi Hanavským pavilonem a Kramářovou vilou se koncem srpna opět rozprostře městečko cirkusových stanů. Švédský Cirkus Cirkör, který uvede dvouhodinový projekt Wear it like a crown, ve kterém šest herců a artistů na otáčejícím se jevišti dokazuje, že magie a cirkus se skrývá prakticky ve všem.

Cirkus Cirkör. foto: Letní letná

Podle ředitele festivalu Jiřího Turka pro tuto šestici nic není nemožné – akrobacie, stínohra, házení noži i žonglování vším, co je k mání, včetně běžících motorových pil a pingpongových míčků. Poprvé bude v Praze hostovat francouzský soubor Compagnie XY.

ČTĚTE TAKÉ O FESTIVALU PRAGUE PRIDE

V jeho představení Le Grand C vystoupí 17 akrobatů. Nabídnou náročné sestavy na zemi i ve vzduchu, ale také poezii, emoce a humor. O úvodní podívanou, která bude přístupná zdarma, se postará francouzský soubor Compagnie Malabar. Ten si ještě Pražané pamatují díky obrovské kudlance, která kráčela před pěti lety centrem města.

Circus Sacra.

Letos soubor 21. srpna v 21 hodin uvede projekt Les Aquareves – ve snové atmosféře bude parkem plout velký měsíční koráb a vše, na co se podívá jeho posádka, se magicky změní – z parku se stane zátoka v ráji, z náměstí ostrov pokladů. Cestu lodi zakončí vzdušná i pozemní akrobacie, pyrotechnické efekty, hry světel a žonglování.

La Compagnie des pieds percht ze Švýcarska tvoří dvě "novocirkusové" umělkyně Stéphanie N’Duhirahe a Morgane Widmer. Divákům předvedou závěsnou akrobacii na laně, jednu z disciplín nového cirkusu, která v ČR doposud není příliš známá. V inscenaci Foutaise vlastně jde "jen" o dvě lana a dvě ženy, které je splétají a rozplétají. Výsledek je ale obdivuhodný.

Bilbo Compaigne.

Z domácích souborů se diváci mohou těšit na Cirkus Mlejn, skupiny VOSTO5, Spitfire Company, Annu Polívkovou, Teátr Víti Marčíka, Bilbo Compagnii, Sacra Circus a Circus LeGrando a další.

Představení souboru R. I. P. nazvané ProjectWINGS zavede diváky do světa tance a stepu. Uvede i Petru Hřebíčkovou, čtrnáctiletou mistryni Evropy a světa ve stepu Kateřinu Fialovou a kapelu Ondřeje Brzobohatého.

Buchty a loutky.

Přehlídku doplní představení pro děti (pětkrát denně). Podruhé se uskuteční škola pro děti od 6 do 15 let. Každý den si budou moci vyzkoušet žonglování, jízdu na jednokolce, výrobu loutek a masek, divadlo či chůzi na laně a společně vystoupí v závěru festivalu. Školu povede divadelnice a herečka Bela Schenková se svým Šapitó a divadlem ANPU. Vstupenky na Cirkus Cirkör a Compagnii XY jsou už v prodeji. Ostatní představení se budou prodávat na místě od 19. srpna.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...