Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Festival spisovatelů zkracuje program kvůli nízké podpoře

Kultura

  17:15
PRAHA - Letošní Festival spisovatelů Praha bude kvůli snížené finanční podpoře od pražského magistrátu trvat namísto týdne jen dva dny.

Michael Cunningham v Praze foto: MAFRA - Ondřej Němec

Zrušení partnerství

Praha letos na grantech rozdala asi 300 milionů korun, což je více než loni, protože do grantového systému se dostaly i peníze, které se dříve rozdělovaly formou partnerství. To Praha omezila, protože podle radního pro kulturu Václava Novotného (TOP 09) se touto cestou k významným finančním prostředkům dostávaly i organizace, jejichž kulturní přínos je sporný. Z těchto peněz se ale financovaly i kulturní projekty, jako třeba Festival spisovatelů.

Festival, jehož 23. ročník se uskuteční v dubnu, musel podle viceprezidentky Vlasty Brtníkové přerušit jednání s některými pozvanými hosty. Zatímco vloni akci Praha podpořila sumou 3,5 milionu, letos mu přidělila jen 300 tisíc korun.

Brtníková také poukázala na to, že z 300 milionů Kč Praha na jednoleté literární projekty poslala jen 2,78 milionu korun, tedy méně než procento. "Divadlo dostalo 42 miliony, hudba 35 milionů, tanec deset milionů a výtvarné umění 19 milionů," uvedla. Citovala pak předsedu grantové komise Jiřího Lišku, který dle stenozáznamu z jednání zastupitelstva uvedl, že festival "nemá pro Prahu prakticky dopad". Komentuje i další žádosti o granty (například Febiofest) a uvádí, že Praha musí tlačit na zvýšení jejich kvality tak, že je potrestá nepřidělením požadované podpory.

Druhé kolo v Pittsburghu

Organizátoři se proti rozhodnutí města odvolali, na březnovém jednání zastupitelstva by se měli podle Brtníkové dozvědět výsledek. Situaci s pořádáním tradiční akce, která přiváží do Prahy literáty z celého světa, komplikuje i fakt, že ministerstvo kultury dosud neoznámilo výsledky svých grantů. Termín odsunulo z konce února na neurčito. "Pokud budou grantové komise zasedat v březnu a dostaneme peníze v dubnu, můžeme je ministerstvu rovnou vrátit," řekla Brtníková.

Tématem letošního festivalu, který se uskuteční 17. a 18. dubna, je Zrození národů. Akce připomene 20 let od rozpadu Československa, ale také 95 let, která v květnu uplynou od podpisu Pittsburské dohody, na jejímž základě vyhlásil v říjnu 1918 Tomáš Garrigue Masaryk nezávislost Československa.

Pořadatelé Festivalu spisovatelů Praha plánují druhou část letošního ročníku uspořádat v říjnu v Pittsburghu. Připomínají, že na tuto část peníze od města nežádali - platí ji americká strana. Na tamní setkání slíbili účast spisovatelé Edgar Lawrence Doctorow, Michael Cunningham či Ed Sanders, ČR bude reprezentovat Eda Kriseová a ekonom Tomáš Sedláček

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!