Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Festival spisovatelů zkracuje program kvůli nízké podpoře

Kultura

  17:15
PRAHA - Letošní Festival spisovatelů Praha bude kvůli snížené finanční podpoře od pražského magistrátu trvat namísto týdne jen dva dny.

Michael Cunningham v Praze foto: MAFRA - Ondřej Němec

Zrušení partnerství

Praha letos na grantech rozdala asi 300 milionů korun, což je více než loni, protože do grantového systému se dostaly i peníze, které se dříve rozdělovaly formou partnerství. To Praha omezila, protože podle radního pro kulturu Václava Novotného (TOP 09) se touto cestou k významným finančním prostředkům dostávaly i organizace, jejichž kulturní přínos je sporný. Z těchto peněz se ale financovaly i kulturní projekty, jako třeba Festival spisovatelů.

Festival, jehož 23. ročník se uskuteční v dubnu, musel podle viceprezidentky Vlasty Brtníkové přerušit jednání s některými pozvanými hosty. Zatímco vloni akci Praha podpořila sumou 3,5 milionu, letos mu přidělila jen 300 tisíc korun.

Brtníková také poukázala na to, že z 300 milionů Kč Praha na jednoleté literární projekty poslala jen 2,78 milionu korun, tedy méně než procento. "Divadlo dostalo 42 miliony, hudba 35 milionů, tanec deset milionů a výtvarné umění 19 milionů," uvedla. Citovala pak předsedu grantové komise Jiřího Lišku, který dle stenozáznamu z jednání zastupitelstva uvedl, že festival "nemá pro Prahu prakticky dopad". Komentuje i další žádosti o granty (například Febiofest) a uvádí, že Praha musí tlačit na zvýšení jejich kvality tak, že je potrestá nepřidělením požadované podpory.

Druhé kolo v Pittsburghu

Organizátoři se proti rozhodnutí města odvolali, na březnovém jednání zastupitelstva by se měli podle Brtníkové dozvědět výsledek. Situaci s pořádáním tradiční akce, která přiváží do Prahy literáty z celého světa, komplikuje i fakt, že ministerstvo kultury dosud neoznámilo výsledky svých grantů. Termín odsunulo z konce února na neurčito. "Pokud budou grantové komise zasedat v březnu a dostaneme peníze v dubnu, můžeme je ministerstvu rovnou vrátit," řekla Brtníková.

Tématem letošního festivalu, který se uskuteční 17. a 18. dubna, je Zrození národů. Akce připomene 20 let od rozpadu Československa, ale také 95 let, která v květnu uplynou od podpisu Pittsburské dohody, na jejímž základě vyhlásil v říjnu 1918 Tomáš Garrigue Masaryk nezávislost Československa.

Pořadatelé Festivalu spisovatelů Praha plánují druhou část letošního ročníku uspořádat v říjnu v Pittsburghu. Připomínají, že na tuto část peníze od města nežádali - platí ji americká strana. Na tamní setkání slíbili účast spisovatelé Edgar Lawrence Doctorow, Michael Cunningham či Ed Sanders, ČR bude reprezentovat Eda Kriseová a ekonom Tomáš Sedláček

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat