Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Festivalový víkend: srpen začíná ve velkém stylu

Kultura

  11:30
Prázdniny se překulily do druhé poloviny a s nimi i letošní festivalová sezóna. Ale na nostalgii není čas, od pátku do neděle se na českých a moravských pódiích předvede řada velkých jmen. Nebýt přešlapu Sázavafestu, mohl být víkend ještě našlapanější.

Brněnské rapperky Čokovoko foto:  František Vlček, Lidové noviny

Dokořán
2. až 4. srpna, Karviná

I když se tahle moravská přehlídka "rozjíždí" už několik let, ještě předloňský i loňský ročník působil stále regionálním dojmem. Letos se pořadatelům tenhle blok podařilo zlomit. Na pěti scénách vystoupí pečlivě vybrané kapely (Květy, Zrní či Poletíme?) a DJs věhlasných jmen - ať už britský elektromág Hedflux či maďarský drum´n´bassový tandem Jade & Mindscape. Pokud se chcete zbavit stereotypů rozšířených o Karviné, máte jedinečnou možnost. 

 

Fest pod parou
2. až 4. srpna, Moravská Třebová

Aktuální sestava kapely Dead Kennedys

Pozor na to, pokud nejste rodilými punkery, měli byste se tento víkend zdaleka vyhýbat Moravské Třebové. Na tvrdou přehlídku mimo jiné dorazí i bezskrupulózní pozůstatek amerických legend Dead Kennedys. Zahraniční jména doplní i české punkové kapely, pivo se během pogování jistě bude vylévat plným proudem.

 

Sázavafest
2. až 5. srpna, Benešov

Fun Lovin' Criminals na Rock For People v roce 2006

Po "virtuálním" Prague City Festivalu je Sázavafest asi druhým největším prů*erem domácí festivalové sezóny. Dva týdny před zahájením přehlídky pořadatelé zrušili vystoupení headlinerů Kaiser Chiefs a kapely Skindred. Vstupenky se ale vracet nebudou. Ti nespokojení dostanou jen 200korunovou slevou na lístek na příští rok. Ze Sázavafestu se tak rázem stala provinčí přehlídka, kde je bohužel největším lákadlem jen vyšeptalý DJ Paul Oakenfold a častí návštěvníci Česka Fun Lovin´ Criminals.

  

Beseda u Bigbítu

3. až 4. srpna, Tasov u Veselí nad Moravou)

Vložte kočku

Téměř rodinný festival v Topolovém hájku u Tasova neláká na velká zahraniční jména, ale na line-up vyšperkovaný kvalitou. Kromě domácích projektů Prince of Tennis či Vložte kočku láká přehlídka především na britské kombo Hidden Orchestra (nu-jazz) a Three Trapped Tigers oscilující mezi IDM (intelligent dance music) a syntezátory.

  

Povaleč
3. až 5. srpna, Valeč na Karlovarsku

Rapové duo Čokovoko

Asi největší zajímavosti téhle přehlídky je fakt, že se na ni dostanete i bez vstupenky. Pořadatelé sice "stanovili" minimální výši dobrovolného vstupného na 150 korunách, ale při pohledu do programu by jim člověk klidně dal i víc. Čokovoko, The Tchendos, Longital. Ale to je jen malý výsek celé třaskaviny.

 

OFF Festival
3. až 5. srpna, Katowice, Polsko

Abychom si opět uvědomili, jak jsou pořadatelé velkých českých a moravských festivalů zpomalení, opět stačí pohled do Polska. Katowice tento týden hostí OFF Festival. A koho pozval? Trendy kapelu Metronomy, Battles ze stáje Warp či žhavé elektronické producenty Kueda a Africa HiTech.

 

Jiráskův Hronov
5. až 13. srpna, Hronov

V neděli v Hronově začíná tradiční festival amatérského divadla, večerní program bude navíc obohacený i o regionální kapely. Tahle stálice asi nepotřebuje širší komentář.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!