Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Film Konfident s Jiřím Mádlem: Myslet to dobře nestačí

Slovensko-cest

  7:00
Velmi bohulibé ambice někdy vedou ke vzniku mimořádně slabého filmu, pokud se k nim nepřidá už nic dalšího. Konfident režiséra Juraje Nvoty je toho ukázkovým příkladem.

Podepíše? Samozřejmě. Adam (Jiří Mádl) právě činí rozhodnutí, které vydá na celovečerní film. foto: Bontonfilm

Ten film opravdu moc chce: Ukázat, že v normalizačním Československu panovala paranoidní atmosféra, že praktiky StB a státní moci vůbec byly zákeřné a zrůdné, že jedinec měl pramalou šanci jejich tlaku odolat. Činí to ale tak schematicky, přeplácaně a neobratně, že to až dojímá – nebo uráží, to podle naturelu diváka.

Od zdánlivě příbuzného německého filmu Životy těch druhých nebo českých Pout dělí Konfidenta taková kvalitativní propast, že jejich srovnání snad ani nemůže přijít publiku na mysl.

Hlavní hrdina Adam je původně radioamatér, který se od základní vojenské služby u radistů přes místo dispečera na sportovním letišti (kde zažije invazi v roce 1968) dostane, stále ještě mladý, až do řad tajné policie. Žádný konfident, ale od počátku regulérní zaměstnanec ve služebním poměru, specialista na odposlechy. Kariéru u StB si zvolil, aby zachránil svou lásku Evu proti represím a také aby měli kde bydlet. Eva ovšem o jeho zaměstnání dlouho, předlouho nic netuší. A on zůstává vnitřně stále na správné straně. Možná. To není po celou dobu nějak moc jasné.

V pojízdné ústředně parkuje Adam na venkově na dohled skupinky jakýchsi svobodomyslných zahradníků a nepokrytě je odposlouchává směrovým mikrofonem. Do skupinky vedle pár penzistů patří taky odbojný učitel a tvůrce (dost nesnesitelných) protestsongů, který je jinak ve městě zároveň Adamovým sousedem.

Konfident

SR, ČR, Polsko 2012
Režie: Juraj Nvota
Scénář: Ľubomír Slivka
Hrají: Jiří Mádl, Ondřej Vetchý, Jan Budař a další
Premiéra 5. 7. 2012

Když souseda-disidenta na základě Adamovy práce zavřou, cítí se Adam tak trochu provinile. Taky se mu nepodaří tajným navigováním zachránit posádku polského letadla, které se pokusilo překročit hranici na Západ. A zjistí, že je (světe div se) sám pod tajným dohledem svých chlebodárců. Svého šéfa totiž už na vojně přistihl při zákeřném zabití narušitele hranic, který asi moc věděl. Takže i Adam má zřejmě namále. Rozhodne se proto uniknout...

Vzpomínka na Mlýny

Má to být thriller, ale je to směšné, scenáristicky neumělé a režijně nevyhraněné. Postavy se mění ve své karikatury a některé scény jako by vypadly ze sklepáckých Mlýnů. Hlavního hrdinu není proč obdivovat ani nenávidět. Kdyby ho člověk měl charakterizovat jedním slovem, asi by mu po dlouhém hledánív mysli vytanulo slovo „trouba“. A to ke všemu ne takový trouba, kterého můžete litovat, protože se stal obětí rafinovaného zla, ale nevábný, beztvarý trouba, který si může za všechno nejvíc sám.

Záhadou zůstává angažování Jiřího Mádla do hlavní role. Slogany z traileru – „Jiří Mádl vás slyší“ a „Jiří Mádl, jak ho neznáte“ napovídají, že filmaři zatoužili po atraktivním jménu pro mladé publikum. Samozřejmě, že se ve filmu objeví Jiří Mádl, jak ho znáte, čímž jsou zahlazeny veškeré stopy věrohodnosti, které by případně v krkolomně poskládané vyprávěnce „inspirované skutečnými událostmi“ ještě zbyly.

Autor: